Zmieniając prognozę agencja przyznała, że polski PKB będzie rósł o jedną trzecią szybciej, niż dotychczas zakładano.

Agencja Moody’s, jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych, zweryfikowała swoją prognozę wzrostu polskiego PKB. Agencja prognozuje obecnie, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,3%, co jest podniesieniem prognozy aż o 1,1 pkt procentowy w stosunku do dotychczasowych szacunków.

Agencja obniżyła także oczekiwania co do wysokości deficytu sektora finansów publicznych. Obecnie Moody’s przewiduje, że wyniesie on 2,5 % PKB, czyli 0,4 pkt procentowego mniej, niż prognozowano wcześniej.

Spodziewamy się, że pozytywna dynamika w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej – cytuje słowa analityków Moody’s portal money.pl.

Zweryfikowane prognozy wróżą bardzo dobrze przed aktualizacją oceny wiarygodności kredytowej Polski, która ma nastąpić 8 września. Jego obniżenie nie wydaje się prawdopodobne, za to pojawiają się widoki na jego podwyższenie, lub przynajmniej utrzymanie z pozytywną perspektywą na przyszłość.

Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu – uważają analitycy agencji.

Przypomnijmy, że w maju br. Moody’s utrzymała ocenę Polski na poziomie A2 i podniosła jej perspektywę z „negatywnej” do „stabilnej”.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Tegoroczny deficyt może być dużo niższy 

Kresy.pl / money.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz