Beata Szydło spotkała się z premierami państw bałtyckich

Premier Beata Szydło przyjęła dzisiaj w Warszawie premierów Litwy i Łotwy. Na spotkaniu był obecny także ambasador Estonii, który zastępował premiera, który musiał pozostać w Estonii z powodów polityki wewnątrzkrajowej.

Po spotkaniu Szydło powiedziała, że Polska i kraje bałtyckie podobnie postrzegają kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym. Ujawniła, że jednym z tematów rozmów były połączenia infrastrukturalne regionu, w tym droga Via Baltica i połączenie kolejowe Rail Baltica, które powstają przy udziale środków finansowych z UE. Według polskiej premier udana realizacja tych projektów stymulować będzie rozwój gospodarczy całego regionu.

Szydło wymieniła dziedziny, które jej zdaniem łączą dążenia i interesy krajów bałtyckich i Polski. Są to bezpieczeństwo, polityka wschodnia, energetyka i infrastruktura.

Odnieśliśmy się do kluczowych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego. Uważnie obserwujemy wydarzenia przy wschodniej granicy UE. (…) Będziemy nadal uczestniczyć w misjach patrolowych realizowanych na przestrzeni państw bałtyckich przez sojusznicze lotnictwo. – mówiła po spotkaniu szefowa polskiego rządu. Szydło powiedziała także, że Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Tematem spotkania była także sprawa zmiany warunków pracy pracowników delegowanych postulowana przez Francję.

Z niepokojem obserwujemy tendencję do podważania fundamentów Unii, jakimi są 4 swobody jednolitego rynku, uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony. Liczymy, że w kwestii rewizji dyrektywy ws delegowania pracowników uda się osiągnąć, także dzięki zaangażowania prezydencji estońskiej, kompromis uwzględniający interesy przedsiębiorców z naszego regionu. – mówiła Szydło dodając, że Polska opowiada się za wyłączeniem transportu drogowego spod reguł delegowania pracowników ze względu na szczególny charakter operacji transportowych.

Podczas spotkania rozmawiano także o oczekiwaniach wobec szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w listopadzie w Brukseli. Uczestnicy rozmów zgodzili się, że Partnerstwu należy nadać sprecyzowaną wizję polityczną i konkretne cele do osiągnięcia w najbliższej przyszłości.

Wymieniono także uwagi na temat perspektywy budżetowej UE po 2020 roku. Według słów Szydło także w tym zakresie stanowiska Polski i państw bałtyckich okazały się zbieżne.

CZYTAJ TAKŻE: Linkevicius: Polska i Litwa są skazane na współpracę, a do polskich paszportów pasuje Częstochowa

Kresy.pl / Twitter / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply