Polscy państwowcy powinni bez zabobonnych lęków rozważać wszelkie scenariusze – oświadczył europoseł Konfederacji Grzegorz Braun, odnosząc się do doniesień mówiących o rosyjskich planach rozbioru Ukrainy.
Chodzi o dokument, który miał być stworzony w rosyjskim ministerstwie obrony. W ubiegłym tygodniu napisała o nim agencja Interfax-Ukraina. Agencja poinformowała, powołując się na ukraiński wywiad, że Kreml chce przekazać ten plan administracji Donalda Trumpa. Doniesienia sugerują, że Ukraina miałaby zostać podzielona na trzy części: “nowe regiony Rosji”, “prorosyjską formację państwową” i “terytoria dyskusyjne”.
Sprawę poruszył we wtorek Sebastian Pitoń, inicjator akcji “Góralskie veto”. “Ponoć tak wygląda koncepcja Putina podziału Ukrainy. Ciekawy jest obszar Zachodni do podziału pomiedzy zainteresowanych, czyli Polskę, Węgry i Rumunie. Ciekaw jestem wasych opinii, bierzemy czy nie ?. Jak nie to powstanie tam coś w stylu Kossowa… Ja bym oddał wszystko, poza zakarpaciem Rosjanom” – stwierdził na platformie X.
Do jego wpisu odniósł się z kolei europoseł Konfederacji Grzegorz Braun. “Godne uwagi. Polscy państwowcy powinni bez zabobonnych lęków rozważać wszelkie scenariusze” – napisał polityk.
Godne uwagi👇 Polscy państwowcy powinni bez zabobonnych lęków rozważać wszelkie scenariusze. https://t.co/cKHenWHUrk
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) November 26, 2024
Jego wpis wywołał falę komentarzy. Większość z nich to komentarze krytyczne.
Według agencji Interfax-Ukraina, plan podziału Ukrainy znalazł się w rosyjskim dokumencie dotyczącym prognozy rozwoju sytuacji militarnej i politycznej na świecie do 2045 r.
Doniesienia sugerują, że Rosjanie oceniają negatywnie scenariusze “dominacji USA i Zachodu” oraz “uzyskania przez Chiny statusu wiodącego mocarstwa na świecie”. Opowiadają się z kolei za “kształtowaniem multipolarnego świata i podziałem stref wpływów przez wiodących aktorów” oraz “regionalizacją/chaotyzacją”. W tych scenariuszach przewidują zwycięstwo nad Ukrainą i “akceptowalne” dla Kremla warunki.
Czytaj: Echa słów Dudy o Krymie w Rosji. “Polska przygotowuje się do rozbioru Ukrainy”
interfax.com.ua / Kresy.pl
Wyjątkowo się z panem Braunem nie zgodzę. Lwów jest tak bardzo banderowski i antypolski, że ten kłopot niech nas lepiej nie dotyczy. Nie chcę drugiej rzezi Polaków.