Minister spraw zagranicznych Niemiec, wraz z szefami dyplomacji innych krajów G7 zapowiedziała, że państwa te nigdy nie uznają zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną. Annalena Baerbock oskarżyła też Rosję o prowadzenie „wojny zbożowej”.

W sobotę w Weissenhaus w niemieckim Szlezwiku-Holsztynie odbyły się konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw G7. Oprócz Niemiec, do grupy tej należą: Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Japonia. Wszystkie te państwa zapewniły Ukrainę o stałym, wszechstronnym wsparciu, w formie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej.

„Będziemy kontynuować naszą pomoc wojskową i obronną dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne” – napisano we wspólnym oświadczeniu.

 

W dokumencie podkreślono też: „Nigdy nie uznamy granic, które Rosja próbuje przesunąć poprzez agresję militarną”. Analogicznie na zakończenie konsultacji wypowiedziała się szefowa niemieckiego MSZ, Annalena Baerbock.

Czytaj także: Polska pomoże Niemcom w uniezależnieniu się od Rosji, jeśli z rafinerii Schwedt wycofają się Rosjanie

Zobacz: Szefowa MSZ Niemiec: Nie możemy nigdy więcej polegać na obietnicach Putina

Ponadto, niemiecka minister oskarżyła Rosję o prowadzenie „wojny zbożowej”. Jej zdaniem, władze w Moskwie próbują celowo rozszerzyć wojnę ukraińską na cały świat, a zwłaszcza na Afrykę.

W swoim oświadczeniu szefowie dyplomacji państw G7 ostrzegają, że w związku z wojną rosyjsko-ukraińską istnieje zagrożenie brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zaznaczono, że około 43 mln ludzi jest o krok od klęski głodu. Powodem jest znaczne ograniczenie eksportu ukraińskiego zboża, które nie może zostać wysłane za granicę z powodu blokady portów na Ukrainie przez Rosjan. Grupa G7 wezwała Rosję do zakończenia blokady ukraińskiego eksportu zboża.

PRZECZYTAJ: Wojna na Ukrainie zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego świata – ostrzega brytyjski wywiad

Czytaj również: Ukraina: 25 mln ton zboża nie może opuścić kraju przez blokadę portów

Jak informowaliśmy, Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (USPP) uważa, że Ukrainie potrzebna jest pomoc organizacji międzynarodowych w celu utworzenia specjalnego korytarza dla wywozu zboża, zablokowanego przez Rosjan w ukraińskich portach. USPP proponuje, by współpracować w tym zakresie również z takimi państwami, jak Turcja.

Czytaj także: Ukraina chce eksportować przez polskie porty milion ton zbóż miesięcznie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy też, że Polska pracuje nad utworzeniem na granicy z Ukrainą „suchego portu”, żeby zwiększyć możliwości przepustowe dla eksportu ukraińskich produktów rolnych za granicę. Poinformował o tym polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas zdalnego spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Mykołą Solskim. Zapowiedź ministra cytowała strona ukraińska. W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa nie wspomniano o tym.

Ponadto, przedstawiciele władz Rumunii i Bułgarii zadeklarowali, że pomogą Ukrainie, umożliwiając jej łatwiejszy eksport zboża przez swoje porty nad Morzem Czarnym.

PAP / polsatnews.pl / politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply