Pałac Elizejski poinformował w poniedziałek, że Francja zwiększy ilość pomocy wojskowej dla Ukrainy w odpowiedzi na masowy ostrzał Rosji.

Jak poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski, Francja zwiększy ilość pomocy wojskowej dla Ukrainy w odpowiedzi na masowy ostrzał Rosji.

Mówi o tym odpowiedni komunikat opublikowany na stronie internetowej Pałacu Elizejskiego. Odnotowano, że prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim po ostrzelaniu terytorium Ukrainy.

Prezydent Macron powtórzył swoje poparcie dla zaangażowania Francji w zwiększenie pomocy wojskowej:

„Prezydent wyraził ogromne zaniepokojenie, że uderzenia  spowodowały straty wśród ludności cywilnej. Potwierdził swoje pełne poparcie, a także zobowiązanie Francji do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w odpowiedzi na potrzeby wyrażane przez Kijów, w szczególności dotyczące sprzętu wojskowego” – głosi notka prasowa.

W Kijowie, we Lwowie, Tarnopolu, obwodach chmielnickim, dniepropietrowskim, żytomierskim, połtawskim, charkowskim, mikołajowskim, sumskim i iwano-frankowskim różnego rodzaju obiekty zostały w poniedziałek ostrzelane przez rosyjskie siły zbrojne przy pomocy dronów. Rosjanie użyli także dronów – amunicji krążącej.

Według strony ukraińskiej dzisiejszy intensywny ostrzał kraju przez Rosjan uszkodził kilkadziesiąt obiektów infrastruktury krytycznej.

Informacje takie przytoczyła agencja informacyjna RIA Nowosti powołując się kanał ukraińskiej policji na Telegramie. Według niej w wyniku trwających w poniedziałek rosyjskich ataków rakietowych i dronowych zniszczonych lub uszkodzonych zostało 70 obiektów, ze czego 29 zaklasyfikowano jako obiekty infrastruktury krytycznej. Nie skonkretyzowano jednak jakie to obiekty.

RIA Nowosti przytoczyła też oświadczenia prezydenta Władimira Putina, który w czasie spotkania z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji powiedział, że dzisiejsze ataki są odwetem za sobotnie wysadzenie Mostu Krymskiego oraz innych obiektów infrastruktury krytycznej w Rosji, które określił mianem terrorystycznych. Putin zapowiedział przy tym, że Rosja będzie ostro reagować na kolejne próby realizowania na jej terytorium, jak to ujęła rosyjska agencja, aktów terrorystycznych.

Jak informowaliśmy, w sobotę 8 października br. na Moście Krymskim nad Cieśniną Kerczeńską w wyniku eksplozji i pożaru zawaliły się dwa przęsła drogowe mostu. Zapalił się też skład kolejowy z cysternami. Ruch na moście został czasowo wstrzymany. W niedzielę ruch odbywał się na jednej jezdni mostu drogowego. Przywrócono również ruch na moście kolejowym.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz