Francja: Zamknięcie najstarszej elektrowni atomowej

W najstarszej elektrowni jądrowej we Francji, w Fessenheim, zamknięto pierwszy reaktor. Jest to część strategii energetycznej francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Jej założeniem jest zrównoważenie energii pochodzącej z elektrowni jądrowych oraz źródeł odnawialnych.

Państwowy dystrybutor energii, Electricite de France (EDF), poinformował, że 43-letni reaktor jądrowy został odłączony od zasilania w sobotę około 2 w nocy, w „bardzo wzruszającym momencie”.

Zobacz także: Awaria i pożar w elektrowni atomowej na Wołyniu [+ video/ + foto]

Pod koniec czerwca ma zostać zamknięty drugi reaktor. Do 30 czerwca przestanie działać cały kompleks. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa, która zostanie zamknięta w ramach planu Macrona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje Polska Agencja prasowa (PAP), mieszkańcy Fessenheim nie kryją oburzenia i obaw, co do swojej przyszłości. Jeden z nich ubolewa, że zamknięcie elektrowni jest przykre nie tylko dla jego pokolenia, lecz też dla przyszłych pokoleń.

W miasteczku ludzie nie kryją żalu podkreślając, że była to bezpieczna elektrownia i bardzo wydajna w porównaniu z innymi elektrowniami atomowymi we Francji. Ze względów bezpieczeństwa – chodzi między innymi o ryzyko wstrząsów sejsmicznych – ówczesny prezydent Francois Hollande już osiem lat temu obiecał zamknięcie elektrowni. Teraz zrobił to prezydent Emmanuel Macron.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Rosjanie stworzyli ruchomą elektrownie atomową [+ video]

Zamknięcia zakładu, który zaczął produkować energię w 1977 roku od dawna domagali się także Niemcy.

Francja jest zależna od energii jądrowej bardziej, niż jakikolwiek inny kraj. Uzyskuje około 70 proc. energii elektrycznej z tego typu elektrowni.

Przedstawiając strategię energetyczną Francji na następne 30 lat, Macron zapowiedział w listopadzie 2018 roku, że 14 z 58 działających reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach zostanie zamkniętych do 2035 roku. Zgodnie z jego planem, do tego czasu Francja ograniczy ilość energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych o 50 proc.

Do 2022 roku, w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, mają z kolei zostać zamknięte elektrownie węglowe we Francji. Takie działanie jest podyktowane chęcią ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Elektrownie atomową zbudują w Polsce Japończycy

wnp.pl / pap / polskieradio24.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz