Francja: Zamknięcie najstarszej elektrowni atomowej

W najstarszej elektrowni jądrowej we Francji, w Fessenheim, zamknięto pierwszy reaktor. Jest to część strategii energetycznej francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Jej założeniem jest zrównoważenie energii pochodzącej z elektrowni jądrowych oraz źródeł odnawialnych.

Państwowy dystrybutor energii, Electricite de France (EDF), poinformował, że 43-letni reaktor jądrowy został odłączony od zasilania w sobotę około 2 w nocy, w “bardzo wzruszającym momencie”.

Zobacz także: Awaria i pożar w elektrowni atomowej na Wołyniu [+ video/ + foto]

Pod koniec czerwca ma zostać zamknięty drugi reaktor. Do 30 czerwca przestanie działać cały kompleks. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa, która zostanie zamknięta w ramach planu Macrona.

Jak informuje Polska Agencja prasowa (PAP), mieszkańcy Fessenheim nie kryją oburzenia i obaw, co do swojej przyszłości. Jeden z nich ubolewa, że zamknięcie elektrowni jest przykre nie tylko dla jego pokolenia, lecz też dla przyszłych pokoleń.

W miasteczku ludzie nie kryją żalu podkreślając, że była to bezpieczna elektrownia i bardzo wydajna w porównaniu z innymi elektrowniami atomowymi we Francji. Ze względów bezpieczeństwa – chodzi między innymi o ryzyko wstrząsów sejsmicznych – ówczesny prezydent Francois Hollande już osiem lat temu obiecał zamknięcie elektrowni. Teraz zrobił to prezydent Emmanuel Macron.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rosjanie stworzyli ruchomą elektrownie atomową [+ video]

Zamknięcia zakładu, który zaczął produkować energię w 1977 roku od dawna domagali się także Niemcy.

Francja jest zależna od energii jądrowej bardziej, niż jakikolwiek inny kraj. Uzyskuje około 70 proc. energii elektrycznej z tego typu elektrowni.

Przedstawiając strategię energetyczną Francji na następne 30 lat, Macron zapowiedział w listopadzie 2018 roku, że 14 z 58 działających reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach zostanie zamkniętych do 2035 roku. Zgodnie z jego planem, do tego czasu Francja ograniczy ilość energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych o 50 proc.

Do 2022 roku, w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, mają z kolei zostać zamknięte elektrownie węglowe we Francji. Takie działanie jest podyktowane chęcią ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Elektrownie atomową zbudują w Polsce Japończycy

wnp.pl / pap / polskieradio24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply