We wtorek szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Francji generał Francois Lecointre zaapelował do żołnierzy o przestrzeganie neutralności politycznej w związku z publikacją dwóch apeli, które zostały wysłane do prezydenta Emmanuela Macrona. Ostrzegały one przed zagrożeniem ze strony islamizmu.

Najbardziej rozsądnym krokiem jest z pewnością opuszczenie szeregów armii, aby swobodnie wyrażać swoje poglądy i przekonania – napisał w komunikacie do wojskowych Francois Lecointre cytowany przez „BBC”.

Generał nie zagroził wojskowym żadnymi sankcjami. Zarzucił im jednak złamanie „obowiązku dyskrecji”. Wyraził opinię, że ich „osobiste przekonania” uwikłały armię w niepożądaną debatę polityczną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Każdy żołnierz cieszy się wolnością myśli, ale musi jednoznacznie odróżniać obowiązki obywatelskie od wojskowych” – napisał generał Lecointre.

Zobacz także: Hiszpania: byli wojskowi wezwali rząd do zmiany kursu

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia ponad tysiąc francuskich wojskowych niebędących w służbie czynnej, w tym 20 generałów, zarzuciło władzom „dezintegrację kraju” i pozwalanie na rozprzestrzenianie się islamizmu, ostrzegając przed groźbą „wojny domowej”. Poparła ich Marine Le Pen. Premier Francji potępił apel wojskowych i zagroził im sankcjami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku maja francuscy wojskowi po raz kolejny opublikowali apel w tygodniku „Valeurs Actuelles”. Zwrócili się do prezydenta Emmanuela Macrona o ratowanie kraju zagrożonego islamizmem. Apel podpisało tym razem 36 tys. wojskowych służby czynnej. Apel był skierowany do prezydenta, ministrów, parlamentarzystów i generałów. Autorzy przedstawili się jako żołnierze służby czynnej, którzy „niedawno rozpoczęli karierę”.

Zobacz także: Francja: protesty po tym, jak sąd zdecydował, że imigrant, który zamordował kobietę krzycząc „Allahu akbar”, nie poniesie kary

Czytaj także: Atak nożownika na komisariat we Francji był aktem islamskiego terroryzmu

bbc.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz