Francja, Niemcy i Hiszpania podpisały memorandum w sprawie programu Future Combat Air System

Francja, Niemcy i Hiszpania sformalizowały plany rozpoczęcia wstępnej fazy rozwoju europejskiego myśliwca przyszłości w ramach programu Future Combat Air System, rządy zobowiązały się do wydania miliardów euro w nadchodzących latach.

Jak poinformował portal Defense News, Francja, Niemcy i Hiszpania sformalizowały plany rozpoczęcia wstępnej fazy rozwoju europejskiego myśliwca przyszłości w ramach programu Future Combat Air System, rządy zobowiązały się do wydania miliardów euro w nadchodzących latach.

Porozumienie trójstronne, podpisane w Paryżu 30 sierpnia, następuje po czerwcowej zgodzie niemieckiego parlamentu na zainwestowanie w program prawie 4,5 mld euro do 2027 roku. Hiszpania sfinansuje oddzielne, krajowe programy przemysłowe dotyczące technologii związanych z FCAS — zgodnie z planem Berlina — kwotą 750 milionów euro.

Program obejmuje nowy samolot myśliwski, nazwany myśliwcem nowej generacji, któremu towarzyszyć będzie kilka dronów do misji rozpoznawczych i uderzeniowych. Zaawansowana sieć ma zapewnić spoiwo między latającymi elementami programu podczas operacji.

Nowa umowa obejmuje działania badawczo-rozwojowe oraz budowę wstępnego, nadającego się do lotu prototypu. Niemieccy ustawodawcy skrytykowali niezwykłą sekwencję wydarzeń w programie, ponieważ przed wakacjami poproszono ich o wyjaśnienie wniosku o wydatki bez możliwości zapoznania się z kontraktem branżowym. Kolejną kwestią sporną było traktowanie praw własności intelektualnej, w tym status wstępnie opracowanych komponentów, które każda firma wprowadza do programu FCAS.

Niemieckie Ministerstwo Obrony zasugerowało na Twitterze 31 sierpnia, że ​​porozumienie wciąż nie jest tylko formalnością. „Teraz kolej na branżę – zawrzyjcie porozumienie” – napisało ministerstwo. 30 sierpnia niemieccy urzędnicy obrony powiedzieli prawodawcom, że umowa między firmami zostanie zawarta we wrześniu, z szansą na ponowne zatwierdzenie przez ustawodawców Bundestagu.

Zobacz też: Francja, Niemcy i Hiszpania zawarły kolejne porozumienie w kwestii programu FCAS – myśliwca nowej generacji

Francuskie biuro zamówień obronnych DGA jest główną agencją rządu we wszystkich sprawach kontraktowych. Tamtejsi urzędnicy ostatecznie podpiszą ostateczny pakt z Airbusem, Dassault i firmą wiodącą z Hiszpanii, Indrą, po tym, jak wszystkie rządy dadzą aprobatę.

Program FCAS wiąże się z ogromną ambicją polityczną. Dotychczasowe wsparcie na wysokim szczeblu zdołało załagodzić poważne spory na szczeblu branżowym i różnice kulturowe, w szczególności między Niemcami a Francją. Francuzi, którzy od dawna posiadają zdolność przemysłową do samodzielnego wytwarzania odrzutowców, obawiali się, że niemiecki przemysł zamierza głównie skraść ich know-how. Niemcy z kolei są podejrzliwi, że Francuzi w zasadzie mogliby zmodernizować swoją flotę na koszt Berlina.

Zobacz też: Usunięto „główną przeszkodę” w rozwoju projektu FCAS i europejskiego myśliwca 6. generacji

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply