W odtajnionym w sobotę raporcie francuskiego wywiadu, można przeczytać, że po przeanalizowaniu „wiarygodnych danych wywiadowczych” i otwartych źródeł, można uznać, że atak chemiczny na Dumę został przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe.

W raporcie można przeczytać: W oparciu o dane wywiadowcze zebrane przez nasze służby (…) uważamy, że miał miejsce atak chemiczny na cywilów w Dumie (…) i nie żadnego wiarygodnego scenariusza innego niż atak syryjskich sił zbrojnych.

Raport został ujawniony po skoordynowanych atakach lotniczych Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych na cele w Syrii.

ZOBACZ TAKŻE: USA, Francja i Wlk. Brytania przeprowadziły atak rakietowy na Syrię [+VIDEO / +FOTO]

Po przeanalizowaniu filmów i zdjęć ofiar opublikowanych w Internecie, (służby wywiadowcze) były w stanie stwierdzić z wysokim stopniem pewności, że zdecydowaną większość wykonano ostatnio i zostały one sfabrykowane – napisano w raporcie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Stwierdzono, że nie widać śmierci spowodowanych urazami mechanicznymi, a wszystkie objawy są charakterystyczne dla ataku bronią chemiczną, w szczególności środków duszących, fosforoorganicznych lub kwasu cyjanowodorowego.

Wywiad wskazuje, że syryjscy wojskowi koordynowali to, co wydaje się być użyciem broni chemicznej zawierającej chlor w Dumie, 7 kwietnia – napisano. Nie podano przy tym żadnych szczegółów dotyczących danych wywiadowczych.

Raport, w którym zawarto szeroki zarys ofensywy syryjskiego rządu wspieranej przez Rosję we wschodniej Ghucie, stwierdza również, że według francuskich służb nie wszystkie syryjskie zapasy broni chemicznej zostały zgłoszone do ONZ.

Kresy.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Do Syrii przyjechali inspektorzy ONZ, którzy mieli zbadać miejsce zdarzenia, ale bandyci zaatakowali, bo wiedzieli doskonale, że nie była tam ataku chemicznego, a bardzo ich swędziały palce. Na dodatek ośmieszyli się bo zbombardowali pusty magazyn i wiatę ośrodka badawczego, ale żaden pocisk nie wybuchł w obiektach wojskowych Syrii.