Parlament Finlandii zagłosuje 28 lutego, aby zatwierdzić niezbędne przepisy, które pozwolą temu krajowi ostatecznie zostać członkiem NATO, powiedział w piątek szef komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Parlament Finlandii zagłosuje 28 lutego, aby zatwierdzić niezbędne przepisy, które pozwolą temu krajowi ostatecznie zostać członkiem NATO, powiedział w piątek szef komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu.

Ustawa prawdopodobnie zostanie uchwalona, biorąc pod uwagę, że większość posłów opowiada się za przystąpieniem do sojuszu, co przybliżyłoby Finlandię o krok do członkostwa, wyprzedzając sąsiadującą Szwecję.

Jednak Finlandia nie zostanie członkiem sojuszu wojskowego, dopóki obecni członkowie, Turcja i Węgry, nie ratyfikują jej oferty.

„Celem jest, aby krajowy proces legislacyjny wymagany do przystąpienia do NATO zakończył się w tej kadencji wyborczej” – powiedział dziennikarzom szef komisji w piątek, zaledwie dwa tygodnie przed przerwą w parlamencie na wybory.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że „nadszedł czas”, aby Turcja ratyfikowała wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do sojuszu obronnego.

Stoltenberg przemawiał na wspólnej konferencji prasowej w Ankarze z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu po tym, jak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w tym tygodniu, że oczekuje, że wszyscy członkowie NATO ratyfikują oferty „bez dalszej zwłoki”.

Zobacz też: Erdogan: Szwecja nie może oczekiwać tureckiego poparcia dla ich członkostwa w NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, a ich oferty członkostwa zostały ratyfikowane przez wszystkich sojuszników z wyjątkiem Węgier i Turcji.

Turcja jest powszechnie postrzegana jako główna blokada, a prezydent Tayyip Erdogan zasugerował, że jego kraj mógłby ratyfikować wniosek Finlandii, nie popierając wniosku Szwecji.

Turcja twierdzi, że w Szwecji mieszkają członkowie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest postrzegana jako grupa terrorystyczna przez Turcję, Unię Europejską i inne kraje.

W zeszłym miesiącu Turcja zawiesiła rozmowy ze Szwecją i Finlandią w sprawie ich wniosków po proteście, podczas którego Rasmus Paludan, lider duńskiej partii politycznej Hard Line, spalił kopię Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie.

Zobacz też: Turcja pozytywnie nastawiona do wniosku Finlandii o wstąpienie do NATO – ciągle nie popiera kandydatury Szwecji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stoltenberg określił spalenie Koranu jako „haniebny akt” i powiedział, że szwedzki rząd wykazał zdecydowane stanowisko wobec protestu, co należy pochwalić. „Dla mnie to tylko pokazuje, że Szwecja i Finlandia rozumieją i wdrażają politykę uwzględniającą obawy wyrażone przez Turcję. I dlatego myślę, że nadszedł czas na ratyfikację” – powiedział.

Cavusoglu powtórzył stanowisko Turcji, że może oddzielnie oceniać kandydatury Finlandii i Szwecji do NATO. Przyznając, że Szwecja zmieniła swoje ustawodawstwo dotyczące terroryzmu zgodnie z żądaniami Turcji, Cavusoglu powiedział, że zmiany powinny zostać w pełni wdrożone.

Stoltenberg, który później spotkał się z Erdoganem w Ankarze przed wyjazdem do południowej Turcji, by odwiedzić regiony dotknięte trzęsieniem ziemi, powiedział, że walka z terroryzmem będzie jednym z priorytetów lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply