Finlandia nie przystąpi do NATO bez Szwecji, powiedział fiński prezydent Sauli Niinistö.

Deklarację tę złożył fiński prezydent podczas konferencji prasowej z wizytującym Finlandię sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 13 czerwca Stoltenberg odwiedzi Szwecję.

„Mówię, że sprawa szwedzka jest nasza. Oznacza to, że będziemy iść naprzód ramię w ramię” – powiedział Niinistö.

“Obawy dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO mają swoje uzasadnienie. Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni” – oświadczył podczas tej samej konferencji prasowej w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wyraził opinię, że należy wziąć pod uwagę fakt, iż żaden inny członek NATO nie doświadczył więcej ataków terrorystycznych niż Turcja i dlatego należy traktować poważnie jej obawy. Podkreślił, że Turcja jest kluczowa dla Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na swoją strategiczną lokalizację między Europą a Bliskim Wschodem.

Stoltenberg i Niinistö poinformowali, że rozmowy z Turcją w kwestii możliwości dołączenia Finlandii i Szwecji do Sojuszu będą kontynuowane. Sekretarz generalny NATO zapewnił również, że szczyt Sojuszu, który odbędzie się 29 i 30 czerwca w Madrycie „nie jest nieprzekraczalnym terminem” decyzji o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO.

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Prezydent Turcji Recept Tayyip Erdogan przekazał w maju, że nie jest możliwe, aby Turcja poparła plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO. Jak stwierdził, kraje nordyckie są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. Później powtórzył to stanowisko i zaznaczył, że Turcja nie zaaprobuje wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ żadne z tych państw „nie ma jasnego stanowiska wobec terroryzmu”.

W drugiej połowie maja premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbyli rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Ocenili je jako dobre. Recep Tayyip Erdogan miał ponowić żądania dotyczące Kurdów i embarga na broń.

Kresy.pl / nrk.no

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply