Fico: Jeśli nie znajdziemy odpowiedzi na problemy UE, uczynią to wariaci. Liderzy V4 i Ukrainy w Krynicy

We wtorek szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej, kryzysie migracyjnym i współpracy z Ukrainą. Na spotkanie zaproszono także premiera Ukrainy, Wołodymyra Hrojsmana. Liderzy państw V4 uzgadniali stanowisko przed zbliżającym się szczytem unijnym w Bratysławie.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że Grupa Wyszehradzka ma nie tylko duże ambicje i potencjał, ale także receptę na Unię Europejską, a państwa V4 wiedzą „co zrobić, żeby Unia Europejska stała się lepszą Unią Europejską”.

Viktor Orban, szef węgierskiego rządu stwierdził, że kraje Grupy potrzebują silnej Unii Europejskiej i wspólnie opowiadają się za powstrzymaniem niekontrolowanego napływu migrantów na południowych granicach Unii. Jego zdaniem, Europa źle pomaga uchodźcom. „Musimy dobrze pomagać, czyli pomagać tam, gdzie jest kłopot, a nie przyprowadzać ten kłopot tutaj”– powiedział. Podkreśliłteż, że wobec tysięcy napływających migrantów nie można na granicach „posadzić kwiatów i ustawić pluszowych zabawek”.

Przeczytaj:„Nie ma czegoś takiego, jak naród europejski”. Debata Orban – Kaczyński w Krynicy

Premier Słowacji Robert Fico ocenił, że bez podjęcia działań służących naprawie Unii Europejskiej, jej wartości mogą ulec zatraceniu. Jego zdaniem to Grupa Wyszehradzka może zaprezentować wizję dalszego działania UE.

„Różnimy się między sobą, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma UE”– powiedział Fico zaznaczać, że bezczynność może doprowadzić do fragmentacji Europy czy rozpadu scen politycznych. „Dlatego tak ważne jest, żebyśmy jako Grupa Wyszehradzka prezentowali nasze wyobrażenia, nasze wizje”– podkreślił słowacki premier.

„Jeśli nie znajdziemy w sobie odwagi i odpowiedzi na pytania, które dzisiaj stawia nam opinia publiczna, nie tylko w kraju, ale i w Europie, odpowiedź znajdzie ktoś inny – to może być nowotwór polityczny bez jakiejkolwiek bazy, to może być produkt medialny, to mogą być półwariaci albo wariaci. W ten sposób zaczynamy patrzeć na rozwój sytuacji na niektórych scenach politycznych”– stwierdził Fico. W kontekście planowanego szczytu UE w Bratysławie zaznaczył, że ważna jest także kwestia pozycji Unii jako gracza globalnego:

„Niedawno premierzy naszych krajów poruszyli temat powstania sił zbrojnych UE, które mogłyby reagować w razie ewentualnych konfliktów. Jednak nie potrafimy osiągnąć konsensusu w tej sprawie, co w pewien sposób nas osłabia. Wierzę więc, że w Bratysławie nie będziemy rozmawiać (…) również o tematach, o których do tej pory nie mieliśmy odwagi mówić”.

Fico dodał, że Słowacja jest strategicznie zainteresowana spokojem na Ukrainie i wspiera integrację Kijowa z Unią.

Z kolei premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył, że Grupa Wyszehradzka wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Jak uważa, drogą do zakończenia trwającego tam konfliktu jest realizacja porozumień mińskich.

Interia.pl / polskieradio.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    baciar :

    PRZEstańcie wspierać upadline a spokój bedzie po 2 tygodniach dostarczanie broni mordercom i pijakom oraz poklepywaniue ich powoduje u nich halucynacje mocarstwowe sami jesteście temu winni nie bedzie kasy i broni sami oddadza sie spokojnie pod władanie Rosji i bedzie spokój bez waszych porozumień