Europejski myśliwiec FCAS. Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie dalszego rozwoju projektu

Francja, Niemcy i Hiszpania osiągnęły porozumienie w sprawie rozpoczęcia kolejnej fazy projektu myśliwca FCAS (Future Combat Air System) – poinformował w piątek niemiecki rząd. Wcześniej informowała o tym agencja Reuters. To największe europejski projekt zbrojeniowy, którego koszt szacuje się na około 100 mld euro.

W piątek niemieckie ministerstwo obrony poinformowało w oświadczeniu, że po intensywnych negocjacjach osiągnięto porozumienie dotyczące rozpoczęcia kolejnej fazy projektu myśliwca FCAS. „Porozumienie polityczne w sprawie FCAS to wielki krok i – zwłaszcza w obecnych czasach – ważny znak doskonałej współpracy francusko-niemiecko-hiszpańskiej” – oświadczyła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję Reuters.

Hiszpański resort obrony przekazał, że Madryt wyda na projekt 2,5 mld euro (2,58 mld dolarów), z czego 525 mln euro (542 mln dolarów) zostanie wypłaconych w 2023 r.

Wcześniejsze doniesienia agencji Reuters sugerowały, że kolejna faza rozwoju projektu będzie kosztować około 3,5 miliarda euro, które miały być równo podzielone między trzy kraje.

W projekt FCAS zaangażowane są koncerny Dassault, Airbus i Indra, reprezentujące Francję, Niemcy i Hiszpanię. Nowe myśliwce mają od 2040 roku zastępować francuskie myśliwce Rafale oraz niemieckie i hiszpańskie Eurofightery.

FCAS to bardzo ambitny, a zarazem kosztowny program w Europie. Dotyczy systemu, którego głównym członem jest załogowy myśliwiec, któremu ma towarzyszyć formacja dronów uderzeniowych i rozpoznawczych lub nawet „zdalnie sterowanych nosicieli”. Wszystkie te elementy mają być połączone ze sobą poprzez „chmurę bojową” opartą na systemie sztucznej inteligencji.

Projekt został ogłoszony po raz pierwszy w lipcu 2017 roku przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i ówczesną kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

W marcu 2021 projekt budowy europejskiego myśliwca 6. generacji znalazł się w impasie w związku ze sporem Niemiec i Francji, dotyczącym m.in. tajnych technologii i podziału kosztów. Już w kwietniu 2021 usunięto “główną przeszkodę”.

Wraz z myśliwcem nowej generacji program FCAS obejmuje wiele nowych zdalnie sterowanych dronów-przewoźników, nowe generacje broni, zupełnie nowy silnik odrzutowy, zaawansowane czujniki i technologie stealth oraz chmurową sieć walki powietrznej (air combat cloud network).

Dodajmy, że własne prace nad myśliwcem nowej generacji prowadzone są w Stanach ZjednoczonychWielkiej Brytanii i w Japonii.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply