Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości opracowują podstawę prawną do transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę. Projekt wniosku zostanie przedstawiony rządowi w przyszłym miesiącu.

Jak poinformował w środę portal Err.ee, estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości opracowują podstawę prawną do transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę. Projekt wniosku zostanie przedstawiony rządowi w przyszłym miesiącu.

Eksperci prawni stwierdzili, że zgodnie z prawem zwyczajowym trudno jest przejąć majątek państwa w zagranicznym sądzie. “Ale jednocześnie wielokrotne łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego może ułatwić znalezienie rozwiązania” – donosi portal.

Minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział: “Stworzy to precedens w prawie międzynarodowym. To samo dotyczy powołania nadzwyczajnego trybunału do pociągnięcia Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za zbrodnie agresji. Jest to z pewnością krok, który znacznie osłabić Rosję, odstraszyć agresora, a zatem ma to polityczne uzasadnione”.

Obecnie resorty starają się znaleźć prawne uzasadnienie dla przekazania aktywów.

Jedną z możliwości jest ogólna zasada prawa międzynarodowego, która stanowi, że sprawca szkody musi zapłacić odszkodowanie.

“Myślę, że w oparciu o tę zasadę jest to prawnie możliwe i politycznie konieczne” – powiedział szef MSZ.

Zobacz też: Estonia zamierza nie wpuszczać Rosjan na swoje terytorium – minister

Pierwsza propozycja zostanie przedstawiona rządowi w lutym. “Nie ma wątpliwości, że będzie to również wymagało jaśniejszych ram legislacyjnych, ale wtedy należy to zrobić bezzwłocznie” – powiedział Reinsalu.

Powiedział, że zarówno pieniądze, jak i aktywa fizyczne, takie jak nieruchomości, powinny być brane pod uwagę. “Fakt, że aktywa mogą być przechowywane w innych pozycjach, zarówno nieruchomych, jak i ruchomych, nie powinien sam w sobie uniemożliwiać wdrożenia tego programu” – powiedział Reinsalu.

Powiedział, że wpływ tego środka, jeśli Estonia będzie działać samodzielnie, będzie niewielki, ale Komisja Europejska pracuje również nad znalezieniem ogólnoeuropejskiego rozwiązania.

Zobacz też: Stoltenberg zapewnił Estonię, że Rosja nie będzie w stanie zdobyć Tallina

Kresy.pl/ERR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply