Prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył w sobotę, że jego celem jest członkostwo Turcji w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW).

Erdogan rozmawiał z dziennikarzami po wzięciu udziału w szczycie SOW w Uzbekistanie. “Nasze stosunki z tymi krajami zostaną podniesione na znacznie wyższy poziom” – powiedział, cytowany przez portal Euro News. Dopytywany, czy ma na myśli członkostwo w SOW, odpowiedział: “Oczywiście, to jest cel”.

Turcja, członek NATO, jest aktualnie partnerem dialogu SOW, której członkami są Chiny, Rosja, Indie, Pakistan, Iran, Kirgistan, Tadżykistan, Kazachstan oraz Uzbekistan.

PAP przypomina, że w 2013 roku Erdogan jako premier Turcji zgłaszał już gotowość przystąpienia Turcji do SOW. Wskazywał to jako alternatywę dla przedłużających się negocjacji członkowskich z Unią Europejską.

Media zwracały uwagę w sierpniu, że Zachód jest coraz bardziej zaniepokojony pogłębianiem współpracy gospodarczej między Turcją a Rosją. Bierze pod uwagę podjęcie działań przeciw Ankarze, jeśli będzie ona pomagać w unikaniu sankcji nałożonych na Moskwę.

Według źródeł zachodnich Rosjanie inwestują w Turcji chcąc ominąć sankcje USA i Unii Europejskiej. Turcja nie przyłączyła się do zachodnich sankcji wobec Rosji. Zamiast tego wybrała politykę balansowania utrzymując z Rosją relacje dyplomatyczne na wszystkich szczeblach, także na najwyższym szczeblu prezydentów. W czasie jednego z takich spotkań Władimir Putin miał wprost prosić Recepa Tayyipa Erdogana o umożliwienie rosyjskiemu biznesowi zakładania spółek w Turcji w celu omijania zachodnich sankcji.

Zobacz także: Szczyt w Samarkandzie – Putin musiał czekać na prezydenta Kirgistanu [+VIDEO]

euronews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply