Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Kościele w Niemczech pełnej interkomunii z protestantami – podaje PCh24.pl. Oficjalnie ma to nastąpić w maju 2021 roku.

Kierownictwo Konferencji Episkopatu Niemiec podjęło decyzję o wprowadzeniu w Niemczech interkomunii z protestantami. W praktyce oznacza to, że katolicy mają otrzymać zgodę na uczestnictwo w ewangelickiej Wieczerzy, a protestanci mają być dopuszczani do przyjęcia Najświętszego Sakramentu. Będzie to indywidualna decyzja poszczególnych wiernych we własnym sumieniu. Portal PCh24.pl zaznacza, że „w historii Kościoła katolickiego nigdy czegoś takiego nie było”.

Przewodniczący niemieckiego Episkopatu, biskup Limburga Georg Bätzing powiedział, że teologiczne podstawy pod taki krok zostały przygotowane już wcześniej przez grupę teologów katolickich i protestanckich. Chodzi o opublikowany jesienią 2019 roku dokument zatytułowany „Wspólnie u Stołu Pańskiego”, którego autorzy twierdzą, że nie istnieją żadne przeszkody dla wprowadzenia pełnej interkomunii. Publikacja spotkała z przychylnym przyjęciem ze strony licznych niemieckich biskupów, teologów i świeckich.

 

Dokument mający uzasadniać pełną interkomunię z protestantami ostro skrytykował prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, ale Niemcy się tym nie przejęli. Portal PCh24.pl zauważa, że nie ma w tym nic dziwnego, bo „w swoich staraniach o interkomunię mogą liczyć na przychylność samego papieża” Franciszka, który w 2018 roku oficjalnie zaakceptował wytyczne niemieckiego Episkopatu, pozwalające przyjmować Komunię świętą protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. Dodaje też, że dokument najwyraźniej powstał, by odpowiedzieć na wezwanie formułowane np. przez kard. Walter Kaspera, który wykazywał na konieczność wypracowania teologicznych podstaw pod interkomunię, Kardynał ten, będący zdecydowanym zwolennikiem interkomunii, należy do grona nieformalnych doradców papieża.

Według zapowiedzi biskupa Bätzinga, niemiecki Kościół planuje oficjalnie ogłosić interkomunię w maju 2021 roku, podczas Ekumenicznego Spotkania Kościelnego we Frankfurcie. Zaznaczył, że musi się ono odbyć, niezależnie od sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

PCh24.pl zaznacza, że działania bp. Bätzinga są „zwieńczeniem kilkuletnich starań, jakie Kościół w Niemczech podejmował pod przewodnictwem jego poprzednika, kard. Reinharda Marxa”. Podkreślono również, że „interkomunia z protestantami jest całkowicie wykluczona na gruncie zarówno Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i nauczania Stolicy Apostolskiej”, w tym przez encykliki św. Jana Pawła II czy dokumenty Soboru Watykańskiego II.

Jak pisaliśmy, w tym roku biskup Georg Bätzing powiedział, że jego zdaniem Ojciec Święty powinien zwołać w Rzymie Synod Biskupów, który zająłby się propozycjami niemieckiej Drogi Synodalnej. Hierarcha przyznał, że bardzo zależy mu m.in. na dopuszczeniu kobiet do sakramentu święceń czy wprowadzeniu błogosławieństw związków homoseksualnych, a także na wprowadzeniu interkomunii z protestantami oraz zmianie roli kapłana w parafii z nadaniem większej władzy osobom świeckim. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec uważa też, że w jego kraju można byłoby wprowadzić sakramentalny diakonat kobiet i nie wyklucza zwrócenia się do papieża o indult, żeby nie musieć czekać na resztę Kościoła powszechnego.

Czytaj także: Niemcy: diecezja popiera tzw. homomałżeństwa i kapłaństwo kobiet

Pch24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply