Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie dotyczące współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej. Porozumienie zostało podpisane w poniedziałek w Seulu.

W poniedziałek w Seulu Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie dotyczące współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej, która będzie oparta na koreańskiej technologii – podaje portal WNP.

Porozumienie zostało podpisane przez wicepremiera Jacka Sasina i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang.

Z kolei firmy PGE, ZE PAK i koreańskie KHNP podpisały w w Seulu list intencyjny dotyczący opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

Porozumienie przewiduje określnie zakresu współpracy i agendy projektu w Pątnowie. Zadeklarowano też zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

W tekście zaznaczono, że porozumienie nie tworzy żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego i nie nakłada żadnych obowiązków na strony.

Polsko-koreańska współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i jego uzupełnieniem.

Przewidziano plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonanie wstępnej analizy środowiskowej, opracowanie wstępnego budżetu dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Ma także powstać wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

Zobacz także: Sekretarz USA: Elektrownia atomowa w Polsce da miejsca pracy dla 100 tys. Amerykanów

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis, w którym ogłosił decyzję w sprawie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Poinformował, że zajmie się tym amerykański koncern Westinghouse.

Należy przypomnieć wieloletnie opóźnienia w zakresie budowy w Polsce elektrowni atomowej. Inwestycja jest zapowiadana przez rząd od 2015 roku. Polska prowadziła w tym zakresie rozmowy ze stroną francuskąamerykańską i południowokoreańską.

Zobacz także: Media: Amerykanie blokują atom z Korei dla Polski. Złożyli pozew

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply