W Sejmie w ekspresowym tempie ruszyły prace nad przyjęciem tzw. ustawy prądowej, czyli projektu ustawy łagodzącego podwyżki cen prądu. Niemal w ostatniej chwili premier Mateusz Morawiecki złożył autopoprawkę, która znacząco zmienia cały projekt.

W piątek Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmuje się ustawą, która ma zamrozić ceny prądu, łagodząc skutki podwyżek cen energii elektrycznej. Posiedzenie rozpoczęło się dziś o godzinie 11:00.

Zgodnie z przedstawionym wcześniej rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, założono ustabilizowanie cen energii elektrycznej w 2019 roku poprzez obniżenie podatków i opłat dotychczas funkcjonujących w rachunku za prąd. Dzięki temu, choć sama energia elektryczna podrożeje, to dzięki niższym podatkom od nowego roku nasze rachunki się nie zmienią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Przeczytaj: Media: obniżka akcyzy sposobem rządu na drogi prąd

Czytaj także: Kukiz ’15 chce obniżenia podatku VAT i akcyzy na prąd

Według RMF FM, przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki złożył do projektu autopoprawkę. Zapisano m.in. rekompensaty dla firm obrotu i przeznaczenie na ten cel 4 mld złotych. Autopoprawka Morawieckiego zmusza spółki energetyczne do ponownego złożenia wniosków ws. podwyżek cen prądy do Urzędu Regulacji Energetyki. Wszelkie już zawarte umowy z firmami i samorządami, dotyczące dostaw droższego prądu niż w tym roku, do 1 kwietnia przyszłego roku muszą zostać anulowane i renegocjowane. Mają również zostać powołane zupełnie nowe instytucje: Krajowy System Zielonych Inwestycji czy Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Zapowiedziano, że sprawę tę będzie wyjaśniał w Sejmie szef rządu.

Stacja zwraca uwagę, że to radykalna zmiana w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi Morawieckiego. Dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski stwierdził wręcz, że „To są jaja nad jajami!”, a autopoprawka „wywraca system ustalania cen, tworzy nowy fundusz wyrównywania, zmienia już zawarte umowy itd.”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Zaznaczono też, że w procedowanym projekcie nie wszystko jest jasne. Nie wiadomo m.in., dlaczego rząd wyliczył skutki obniżania podatków na prąd tylko na jeden rok. Nie poinformowano też co się stanie, jeśli w przyszłym roku prąd ponownie zdrożeje.

Prace nad zmianami mają zostać przeprowadzone w ekspresowym tempie. Głosowanie ma się odbyć około godziny 14:00 i w zasadzie już wiadomo, że projekt zostanie przyjęty. Senat zajmie się nim o godzinie 17:00, a ponieważ z braku czasu na kolejne posiedzenie Sejmu nie będzie możliwości wprowadzania poprawek, izba wyższa ma jedynie go zatwierdzić. Prezydent Andrzej Duda ma jeszcze dziś podpisać ustawę, co zapowiedział już wcześniej.

rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz