Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury na Ukrainie, zużyte przez Ukraińców baterie najprawdopodobniej będą przewożone do Polski celem utylizacji.

Na Ukrainie jest problem ze zużytymi bateriami, jakie Ukraińcy oddają do utylizacji. W kraju nie ma odpowiednich firm i zakładów, które mogłyby przerobić tony wyrzuconych baterii. Obecnie trafiają one na specjalne składowiska. Co więcej, jak informują ukraińskie media, władze w Kijowie nie planują budowy tego rodzaju zakładów. Stąd pojawił się pomysł, by zutylizować te baterie w Polsce, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura.

Zastępca przewodniczącego Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Petro Pantalejew powiedział, że w Polsce działają firmy zajmujące się utylizacją baterii i możliwe, że Ukraina dojdzie z nimi do porozumienia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Na Ukrainie nie ma przedsiębiorstw, które utylizują baterie. Biznes nie jest tym zainteresowany – powiedział Pantalejew. Ujawnił, że do tej pory miały miejsce już dwie wizyty ukraińskich przedstawicieli w Polsce. – Obecnie tworzymy specjalny schemat postępowania z odpadami niebezpiecznymi, które będą musiały być przewożone. Na razie wszystko jest na poziomie negocjacji.

Zdaniem urzędnika, Ukraina nie ma innego wyboru i takie odpady jak zużyte baterie muszą zostać wywiezione z kraju i zutylizowane za granicą.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu we Lwowie została podpisana polsko-ukraińska deklaracja w sprawie granicznych kontroli odpadów niebezpiecznych. Sprawdzeniem tego, czy przez granicę polsko-ukraińską przewożono odpady zajmie się Najwyższa Izba Kontroli.

Przeczytaj: Do Polski ściągano śmieci z Ukrainy? Sprawdzi to Najwyższa Izba Kontroli

O możliwym przywozie ukraińskich śmieci do Polski mówiło się ponad rok temu z powodu tzw. kryzysu śmieciowego we Lwowie. Mer miasta Andrij Sadowy sprawdzał możliwość wywozu lwowskich śmieci na wysypiska miast partnerskich Lwowa. Szybko jednak okazało się, że nie wchodzi to w grę – przewożenia odpadów zmieszanych przez granicę zabraniają przepisy. W przypadku odpadów sortowanych wymagana jest skomplikowana procedura i zezwolenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Businessua.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz