W sobotę w sieci zamieszczono nagranie, które ma przedstawiać wysadzenie mostu drogowego na tamie przy Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze, w obwodzie chersońskim.
Nagranie zamieściły rosyjskie media, w tym „Izwietija”. Zostało ono rzekomo wykonane w sobotę nad ranem. Kamera zarejestrowała silną eksplozję, która spowodowała wstrząs i chwilowe zakłócenie w nagrywaniu. Później widać jasne błyski i dym.
Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widać uszkodzenie po zachodniej stronie tamy. Trzy przęsła najwyraźniej zostały przerwane i przelewa się przez nie woda. Zaznaczmy, że zdjęcia zostały wykonane w piątek około 10:25 czasu lokalnego. Zwróciła też na to uwagę stacja CNN, przy czym nie zaznaczono, że nie jest jasne, czy zostało to spowodowane przez wybuch.
New #satellite images (November 11, 2022, 10:25am local time) show significant damage to the Nova Kakhovka dam, near #Kherson, #Ukraine, with sections of the dam and sluice gates destroyed. https://t.co/msSBBI6h7h pic.twitter.com/yYkXOM1SIf
— Maxar Technologies (@Maxar) November 11, 2022
Dodajmy, że rosyjski serwis dp.ru podaje, że już w piątek wieczorem korespondent wojenny „Komsomolskiej Prawdy”, Aleksandr Koc mówił o wysadzeniu mostu drogowego przy elektrowni.
Media ukraińskie twierdzą, że to Rosjanie celowo wysadzili część tamy i mostu. Jak podają, „dywersję zorganizowano 11 listopada po wycofaniu wojsk rosyjskich na lewy brzeg Dniepru”. Zaznaczają zarazem, że jak na razie nie wiadomo, jakie konsekwencje dla sytuacji na rzecze może mieć uszkodzenie tamy.
W połowie października ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski twierdził, że Rosjanie mieli zaminować zaporę wielkiej elektrowni wodnej na Dnieprze, koło Nowej Kachowki, z zamiarem jej wysadzenia. Ostrzegł, że doprowadziłoby to do wielkiej katastrofy i zaapelował o pilne wysłanie na miejsce międzynarodowych obserwatorów, a także saperów.
Kachowska Elektrownia Wodna została wybudowana w latach 50. XX wieku. Ma 30 metrów wysokości i ponad 3200 m długości oraz moc 357 MW. Odprowadza wodę do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!