Ukraińskim władzom zależy na dobrych stosunkach z Unią Europejską. Zdaniem ekspertów, wynika to przede wszystkim z ekonomicznego i politycznego pragmatyzmu.

Zajmująca się kwestiami unijnymi w kijowskiej Fundacji Odrodzenie Iryna Sołonenko podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że integracja europejska jest traktowana przez miejscowe władze pragmatycznie – jako korzystniejsza niż zbliżenie z Rosją. “Oligarchowie i rządzący rozumieją, że integracja z Rosją nie pozwoli im na zachowanie takiej władzy jaką mają obecnie” – zaznaczyła.

Oleh Rybaczuk, który zajmuje się integracją europejską w kilku organizacjach pozarządowych, twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem, że w związku z pogorszeniem się stosunków Kijowa i Moskwy ukraińskie władze wręcz muszą postawić na integrację europejską. “To już nie jest kwestia jakichś interesów, lecz bezpośrednich interesów prezydenta Wiktora Januowycza i bliskich mu biznesmenów, ponieważ Rosja żąda pełnej kapitulacji” – powiedział Polskiemu Radiu.

Oleh Rybaczuk zwraca także uwagę, że sukces w integracji europejskiej może mieć bardzo duże znaczenie propagandowe dla władz przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się za rok.

IAR/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jumanyga
    jumanyga :

    “Oligarchowie i rządzący rozumieją, że integracja z Rosją nie pozwoli im na zachowanie takiej władzy jaką mają obecnie” a UE pozwoli im na “władzę”? Rosja jest federacją i ma władzę centralną, UE dąży do federacji więc będzie to samo… Tak już jest że w uniach silniejszy prowadzi politykę inkorporacji względem słabszego, bo po co dawać równorzędne prawa “chudopachołkom”.

    Litewscy magnaci widzieli tą politykę inkorporacji u Korony i dlatego tak “kluczyli” aby zachować swoją tożsamość. Np. ten kalwinizm i jego wspieranie J. Radziwiłła… wyraźnie chciał się wyróżnić od katolickiej Korony.

    Podczas obrad nad unią lubelską aby zwiększyć “współpracę” Litwini stawiali opór, więc Król i Sejm włączyli woj. podlaskie, wołyńskie, bracławskie i kijiowskie do Korony (odtąd u-kraina była częścią Korony), Litwini przestraszyli się tego i dalszych “rozbiorów” i powrócili do rozmów nad nowszą unią…

    Każda unia dąży do federacji. Unia to jeden organizm z wieloma głowami co sprawia kłopoty, np. jak Litwini po bitwie pod Chocimiem opuścili wojska koronne…