Dziś pogrzeb ostatniego Żołnierza Wyklętego

Dziś odbędzie się pogrzeb ostatniego Żołnierza Wyklętego, który do końca walczył z bronią w ręku przeciwko komunistom. Mowa o Józefie Franczaku, pseudonim „Lalek”. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej. Szczątki zostaną złożone w rodzinnym grobowcu w Piaskach.

Po 52 latach w końcu się udało. Szczątki sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek” spoczną w rodzinnym grobie.

– Nareszcie – po tylu latach od śmierci ojca – odebrałem resztę szczątków, czyli czaszkę – powiedział Marek Franczak, syn Józefa Franczaka.

Pod koniec stycznia Instytut Pamięci Narodowej zidentyfikował czaszkę „Lalka”. Okazało się, że znajdowała się w lubelskim zakładzie medycyny sądowej.

– Przez tyle lat w ciemności zapomnienia. Może to słońce jest jakimś symbolem, że rozjaśniają się karty najnowszej historii Polski – zaznaczył Marek Franczak.

Józef Franczak, pseudonim „Lalek” – żołnierz AK i ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego. Ukrywał się do 21 października 1963 roku. Tego dnia ZOMO i SB urządziło na niego obławę w podlubelskiej wsi Majdan Kozic Górnych. W czasie ucieczki ”Lalka” dosięgło pięć kul. Zginął na miejscu. Ciało SB przewiozła na cmentarz w Lublinie przy ulicy Unickiej, gdzie pogrzebano je w anonimowej mogile. Ale zanim to się stało, odcięto od tułowia głowę Józefa Franczaka. Dziś szczątki „ Lalka” spoczną w rodzinnym grobie.

– Po Mszy św. nastąpi przejazd do Piask, a następnie złożenie szczątków w rodzinnym grobie. Pochówek ma charakter wojskowy, będzie mu towarzyszyła kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wraz z orkiestrą – podkreślił Marek Franczak.

Ostatni Żołnierz Wyklęty zakończy swoją pośmiertną tułaczkę.

TV Trwam News/RIRM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz