Dzięki współpracy z talibami Chiny uzyskają dostęp do amerykańskiego sprzętu wojskowego. Poznają dzięki temu amerykańskie rozwiązania technologiczne i poznają słabe punkty produkowanego przez USA uzbrojenia – zwraca uwagę portal DefenseOne.

Medium zwraca uwagę, że dzięki poznaniu amerykańskich technologii, Chiny będą miały możliwość budowania własnego sprzętu, który będzie bazował na amerykańskiej technologii. “Chiny wykorzystają to do stworzenia – i wyeksportowania do państw-klientów – nowej generacji broni dostosowanych do słabych punktów USA” – napisał portal DefenseOne 10 września.

Eksperci, na których powołuje się portal, zwracają uwagę, że jest to duży problem dla Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w kontekście rywalizacji z Chinami. Josh Lospinoso, dyrektor generalny firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Shift5, podkreśla, że urządzenia elektroniczne mogą stanowić laboratorium dla osób, które posiadają do nich dostęp. „To plac zabaw do testowania cyberataków na podobny sprzęt” – ocenił w rozmowie z DefenseOne. Lospinoso przez 10 lat zajmował się kwestiami cyberbezpieczeństwa w armii USA – podkreśla portal. Wyraził opinię, że amerykańskie zabezpieczenia zostaną szybko sforsowane przez chińskich hakerów.

Zobacz także: Chiny pozytywnie nastawione do stosunków z talibami

Zdaniem Georgianny Shea, która przez 5 lat pomagała Departamentowi Obrony USA w badaniu nowych technologii, przejęcie przez talibów amerykańskiego sprzętu sprawi, że przeciwnicy zobaczą wszystko, nad czym Amerykanie pracowali przez ostatnie lata. Podkreśla, że nie chodzi o egzemplarze konkretnego uzbrojenia, lecz o kwestię technologii.

Zwróciła uwagę, że nawet sprzęt, który według deklaracji amerykańskich urzędników został “zdemilitaryzowany”, może ujawnić tajemnice technologiczne.

Zobacz także: Amerykańskie firmy wojskowe zarobiły na wojnie w Afganistanie ponad 2 biliony dolarów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku września br. talibowie zorganizowali paradę sprzętu wojskowego przejętego po Amerykanach i afgańskiej armii. Spekulacje na temat ilości amerykańskiego uzbrojenia, które zostało przejęte przez talibów, trwają od połowy sierpnia.

Zobacz także: Talibowie oferują Rosji współpracę w zakresie eksploatacji złóż. Interesują się nimi także Chiny i Indie

defenseone.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply