Dyrektor CIA William Burns złożył w zeszłym miesiącu tajną wizytę w Pekinie, gdzie spotkał się z przedstawicielami chińskiego wywiadu – przekazał “Financial Times” wysoki rangą amerykański urzędnik.

Podczas podróży szef CIA podkreślał, jak ważne jest utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych w kanałach wywiadowczych między Waszyngtonem a Pekinem, przekazał urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Jak podkreśla “South China Morning Post”, podróż Burnsa miała miejsce w kontekście prób “restartu” wzajemnych relacji przez administrację Bidena.

W zeszłym miesiącu również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się z najwyższym rangą urzędnikiem chińskiej polityki zagranicznej, Wang Yi, podczas gdy przedstawicielka ds. handlu USA Katherine Tai spotkała się tydzień temu z chińskim ministrem handlu, Wang Wentao.

Kontakty między wojskowymi okazały się mniej udane.

Pekin odrzucił prośbę sekretarza obrony Lloyda Austina o spotkanie ze swoim chińskim odpowiednikiem, Li Shangfu, podczas konferencji bezpieczeństwa w Singapurze. W 2018 r. na Li rząd USA nałożył sankcje za nadzorowanie zakupu rosyjskiej broni.

CZYTAJ TAKŻE: Kissinger: USA i Chiny największym zagrożeniem dla pokoju

Sekretarz stanu Antony Blinken nadal nie ogłosił nowego terminu podróży do Chin, po tym jak odwołał poprzednią wizytą w związku z kryzysem we wzajemnych relacjach w wyniku afery związanej z ujawnieniem chińskiego balonu szpiegowskiego.

Jak informowaliśmy, szef MSZ Chin Qin Gang oświadczył na początku maja br., że konieczne jest ustabilizowanie stosunków chińsko-amerykańskich po serii „błędnych słów i działań”, które ponownie zamroziły stosunki.

Stosunki między dwoma największymi gospodarkami świata pogorszyły się w ubiegłym roku, gdy ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożyła oficjalną wizytę na Tajwanie. W odpowiedzi Pekin ograniczył formalne kanały komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. na poziomie wojskowym – przypomina Reuters.

Napięcie między mocarstwami zaczęło opadać w listopadzie 2022 r., kiedy przywódcy ChRL i USA – Xi Jinping i Joe Biden – spotkali się na szczycie państw G20 w Indonezji i zadeklarowali potrzebę dialogu.

Zobacz także: Pelosi nie żałuje wyjazdu na Tajwan, nazywa Xi Jinpinga „przestraszonym tyranem”

Napięcia na linii USA – Chiny ponownie wzrosły w lutym, gdy w amerykańskiej przestrzeni powietrznej pojawił się chiński balon szpiegowski. W odpowiedzi sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał planowaną wizytę w Pekinie.

Jednak w ubiegłym tygodniu Blinken podkreślił, że ważne jest przywrócenie regularnych linii komunikacji z Chinami na wszystkich poziomach – przypomina Reuters.

Zobacz także: Media: USA przekażą Tajwanowi uzbrojenie o wartości 500 mln dolarów

Kresy.pl / scmp.pl / ft.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply