Medmix zawiesza działalność swojego zakładu produkcyjnego we Wrocławiu – poinformowano w poniedziałkowym komunikacie firmy. Zarejestrowana w Szwajcarii spółka znalazła się na liście sankcyjnej MSWiA.

Niemal 300 pracowników, blisko 100 kontrahentów i 240 lokalnych dostawców oczekuje w zawieszeniu na zmianę decyzji rządu – portal Business Insider cytuje komunikat firmy. “Nie jesteśmy objęci sankcjami w żadnym innym kraju. A w konsekwencji decyzji polskiego rządu, firma nie może kontynuować swojej działalności w innych krajach” – podkreślono.

Firma zaznacza, że złożyła “wniosek o pilne wykreślenie firmy z polskiej listy sankcji”.

Polski rząd tłumaczy, że firma została wpisana na listę sankcji, ponieważ “beneficjentem rzeczywistym spółki” jest Wiktor Wekselberg, oligarcha związany z Władimirem Putinem.

“Sankcje dotyczą naszego mniejszościowego udziałowca, czyli Wiktora Wekselberga. Urzędnicy rozszerzyli je na Medmix Polska, pomimo tego, że aktywa Wekselberga zostały przez spółkę zamrożone jeszcze w 2018 roku, a firma wspiera poszkodowanych w napaści Rosji na Ukrainę uchodźców” – odpowiada firma.

Medmix jest producentem akcesoriów medycznych (np. dozowników czy igieł dentystycznych), a także płynów i technologii chirurgicznych. Spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii.

Zobacz także: Rząd przyznał sobie prawo do arbitralnego zamrażania majątków obywateli

Jak informowaliśmy, w kwietniu br. przyjęto ustawę „O szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”, potocznie nazywaną „ustawą sankcyjną”. Umożliwia ona zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających inwazję Rosji na Ukrainę, wpisanych na specjalną listę sankcyjną. O wpisaniu na listę decyduje szef MSWiA.

Zobacz także: Kilkanaście gmin w Polsce bez gazu. To wynik sankcji nałożonych przez MSWiA

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply