Duda: Polska nie przekaże Ukrainie samolotów

Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt – oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda, pytany o kwestię ewentualnego przekazania przez NATO samolotów bojowych Ukrainie. Prezydent zdementował tym samym informacje podawane przez stronę ukraińską. Myśliwców nie przekażą Ukrainie także Słowacja i Bułgaria.

We wtorek prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkali się w Polsce. W czasie konferencji prasowej zorganizowanej w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku byli pytani, czy samoloty bojowe zostaną przekazane przez NATO Ukrainie. “NATO jest solidarne z Ukrainą. Sojusznicy z Sojuszu Północnoatlantyckiego obciążyli Rosję znacznymi kosztami za całkowicie nieusprawiedliwioną inwazję na Ukrainie” – powiedział szef NATO, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Podkreślił, że państwa NATO udzielają Ukrainie wparcia finansowego, pomocy humanitarnej, a także militarnej pomocy. “Ale NATO nie będzie stroną konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną” – zaznaczył.

Do wcześniejszych doniesień odniósł się także prezydent. “Jak powiedział przed momentem sekretarz generalny, nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent zdementował tym samym informacje podawane przez stronę ukraińską. Myśliwców nie przekażą Ukrainie także Słowacja i Bułgaria.

Informowaliśmy, że Dowództwo Sił Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych podało we wtorek rano na swoim koncie na Facebooku, że ukraińscy piloci będą w razie potrzeby wykonywać zadania bojowe z terenu Polski.

W komunikacie przekazano: “Nasi partnerzy przekażą nam Mig-29 i Su-25! W razie potrzeby samoloty będą mogły bazować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą wykonywać zadania bojowe”.

Rada Najwyższa Ukrainy podała w poniedziałek, że państwo to otrzyma łącznie 70 samolotów bojowych od państw Unii Europejskiej. Polska miała – według strony ukraińskiej – uzgodnić już przekazanie Ukrainie 28 myśliwców MiG-29, Słowacja- 12 samolotów tego typu, a Bułgaria: 16 MiG-24 oraz 14 samolotów szturmowych Su-25.

Zwracaliśmy jednak uwagę, że mimo deklaracji strony ukraińskiej, premier Bułgarii Kirił Petkow zdążył już w poniedziałek zaprzeczyć tym informacjom. „Bułgaria nie zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie sprzętu wojskowego. Nie zobowiązaliśmy się do wysłania żadnego myśliwca” – słowa szefa bułgarskiego rządu zacytował portal bułgarskiego radia publicznego.

Jak tłumaczył polityk – „Generalnie brakuje nam samolotów, nie możemy nikomu oddać jedynych, jakie mamy. Mamy małą ilość latających samolotów, mamy problem z dostawą części” – zacytowała agencja informacyjna Novinite. Jak dodał Petkow – „Byłoby kompletnym absurdem oddawać je w tym momencie”.

Z kolei rzecznik słowackiego MSZ powiedział Newsweekowi we wtorek rano: „Słowacja nie dostarczy Ukrainie myśliwców”.

rp.pl / newsweek.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply