Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin sugeruje, że w czasie najbliższej wizyty prezydenta w Kijowie ma zostać podpisana deklaracja w sprawach historycznych.

Ukraińska agencja Interfax pisze o wspólnej deklaracji prezydentów Polski i Ukrainy, która ma zostać podpisana w czasie wizyty Andrzeja Dudy jaka przypadnie w Dniu Niepodległości Ukrainy obchodzonym 24 sierpnia. Deklaracja ma dotyczyć „pojednania w kontekście wydarzeń historycznych” – jak mówił szef ukraińskiej dyplomacji w wywiadzie dla Inerfax. „Po pierwsze nie możemy się bać zaakceptowania historycznej prawdy. Z drugiej strony musimy byc odpowiedzialni i nie grać politycznie tam gdzie potrzebne są oceny moralny” – Klimkin odpowiedział na pytanie agencji o spór między dwoma krajami co do oceny wydarzeń historycznych. Ukraiński minister stwierdził też, że deklarację taką uznają za bardzo ważną. Przy czym sugeruje, że jej inicjatywa wyszła ze strony ukraińskiej.

uatoday.tv/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  leszek1 :

  „Szanując pamięć wielu ofiar zorganizowanego i masowego wyniszczania Ukraińców na terytorium państwa polskiego w latach 1919-1951, potępiamy polityczny reżim, który sankcjonował masowe przesiedlenia i zabójstwa z przyczyn narodowościowych i religijnych…”. Prawdopodobnie Klimkin.mowiac : „… nie możemy się bać zaakceptowania historycznej prawdy. Z drugiej strony musimy byc odpowiedzialni i nie grać politycznie tam gdzie potrzebne są oceny moralne”, pragnie by Prezydent Polski zaakceptowal powyzsza wersje historii, przedlozona do zatwierdzenia w Sejmie Ukrainy. ******** Niektore fakty odpowiadaja prawdzie. Na przyklad „Lwowskie Orleta” rzeczywiscie masowo wyniszczaly Ukraincow, broniac Lwowa przed ta czernia.

 2. Avatar
  baciar :

  kolejna upadlinska zasadzka zadnej prawdy tam nie bedzie kraj który chelbi zbrodnicza formacje upa zmienia historie miasta jakim jest Lwów to o jakim pojednaniu mozemy mówić jesli duda to podpisze to bedzie poczatek konca jego kadencji przy urnach Polacy sie odpłacą mam taka nadzieje

 3. upadlina
  upadlina :

  obym się mylił, ale wydaje mi się, że ten „słodki”, wyszkolony u usmańców maliniak znowu pozwoli na to, aby upadlińskie nazi-banderowskie ścierwojady napluły Polakom w twarz, podpisując jakąś banderowską „deklarację”, z której będzie wynikać, że banderowcy to fajne chłopaki, a na Wołyniu to była taka niewinna przepychanka między „bratnimi” narodami !!……Po tej pyzatej gębie z nieodłącznym fałszywym uśmieszkiem można się wszystkiego spodziewać, tym bardziej, że maliniak wykonuje polecenia nadprezesa, który znowu podlega zaoceanicznemu bandycie usmańskiemu, a ten z kolei zażądał, aby Polacy i banderowcy czasowo się zaprzyjaźnili, przy czym ci pierwsi mają zapomnieć o setkach tysięcy bestialsko zamordowanych Polaków!!…..Taka jest wola zaoceanicznego degenerata, który będzie ją realizował po trupach, co akurat dla niego jest chlebem powszednim !!!!!

 4. Avatar
  beresteczko1651 :

  Tę żałosną „deklarację” pisaną pod ukraińskie dyktando należy traktować jak prywatną inicjatywę p.Dudy, nie mającą nic wspólnego z Polską i Polakami. Jej „wypełnianie” będzie bowiem wyglądało tak, że tzw. ukraińcy nadal będą pluli Polsce i Polakom w twarz a zdegenerowani politycy będą w imieniu wszystkich oplutych Polaków z lubością zlizywać banderowską ślinę ze swoich pucułowatych oblicz.

 5. Avatar
  raf66 :

  Proponuję przeprosić za Wołyń i dalej wspierać Naszych „braci”,trzeba w Zakersoniu postawić pomniki Banderze ( przecież to brat pizdzielców ) wysłać więcej broni oraz więcej „pożyczek” wtedy może banderowskie s”””””ny Nam wybaczą zbrodnie popełnione przez Polaków w latach 1919-1951.Raf66

 6. Avatar
  krok :

  Żeby się z czasem nie okazało, że Duda, ukraiński rzezimieszek to nie rodzinka naszego plastusia. To by wszystko tłumaczyło. Niemniej pojednanie przy obecnych kłamstwach ukraińskich dot. Kresów i gloryfikacji morderców UPA, to nikczemność. Hańba na wieki tym co podpiszą w takim otoczeniu jakiekolwiek porozumienie na warunkach ukraińskich. Należało, by stworzyć w Polsce panteon Polaków zhańbionych zdradą i kłamstwem, żeby ukrócić proceder układania się w tak hańbiący sposób.

 7. Avatar
  manetekelfares :

  „Ukraińskie media coraz więcej piszą o planowanej deklaracji prezydentów: Dudy i Poroszenki. Deklaracja ta ma dotyczyć, jak piszą te media, „spraw historycznych”. Co ciekawe, treść tej deklaracji nie jest znana. – Jest ukrywana przed polskim społeczeństwem, co znaczy, że będzie jemu wbrew. Oto mamy do czynieni z kolejną żenującą farsą, kiedy to o kwestiach historycznych chcą decydować politycy – wbrew prawdzie historycznej i wbrew woli ofiar oraz ich bliskich. Historii nie da się zadekretować żadnymi bełkotliwymi „deklaracjami” – tym bardziej, że są one składane nieustannie od ćwierć wieku z coraz bardziej żałosnym skutkiem. Historię można tylko uznać lub odrzucić.
  Panie Prezydencie:
  „i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
  przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie!” ” to tyle co na temat owej deklaracji sądzi prof. B. Paź.