Dr Kaczanowski podważa rewelacje ws. odkrytej broni, z której wg SBU Berkut strzelał na Majdanie

Dr Iwan Kaczanowski, autor krytycznych raportów dot. masakry na Majdanie, podważa oficjalne doniesienia wysokich ukraińskich oficjeli o odkryciu fragmentów broni, z której funkcjonariusze Berkutu rzekomo strzelali do protestujących na Majdanie.

SBU i ukraińska prokuratura generalna poinformowały w piątek o odkryciu pofragmentowanych egzemplarzy broni, która miała być używana przez funkcjonariuszy Berkutu podczas strzelaniny na Majdanie w lutym 2014 roku. Znaleziono je w sierpniu ubiegłego roku, ukryte w plastikowych workach i zakopane na terenie Kijowa. Łącznie odkryto fragmenty 23 karabinków Kałasznikowa (AKM), karabinu snajperskiego Dragunowa i strzelby Iż.

Przeczytaj: Odnaleziono fragmenty broni, z której strzelano na Majdanie

Prezydent Poroszenko, szef SBU i prokurator generalny zaprezentowali te informacje szerokiej publiczności po wspólnym spotkaniu. Ukraińskie służby specjalne twierdzą, że mają dowody na to, że ze znalezionej broni zabito demonstrantów. Odzyskane numery seryjne 12 AKMów mają zgadzać się z numerami egzemplarzy tej broni, należącej do Berkutu.

Przeczytaj również: SBU: odnaleziona broń z której strzelano na Majdanie należała do Berkutu

Dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie komentując te rewelacje zwrócił uwagę, że choć broń odkryto ponad pół roku temu, to szefowie wydziałów śledczych SBU i prokuratury generalnej ujawnili, że badania balistyczne, mające sprawdzić zgodność wystrzelonych pocisków z konkretnymi egzemplarzami broni, mają dopiero zostać przeprowadzone.

„To kolejny dowód w stylu psa, którzy nie zaszczekał”– stwierdził dr Kaczanowski. Zauważył, że jeszcze w 2014 roku, niedługo po masakrze na Majdanie, wykonano odpowiednie badania balistyczne pocisków wydobytych z ciał zabitych demonstrantów. Po porównaniu okazało się, że nie pasują one wzorników – pocisków wystrzelonych z karabinów Berkutu – przechowywanych w centralnym rejestrze ukraińskiego MSW. Ujawniono to w trakcie procesu dotyczącego tej sprawy. Jak zaznacza naukowiec, jest to działanie równoważne z analizą odcisków palców.

Dr Kaczanowski, który wnikliwie badał sprawy związane z masakrą na Majdanie, publikując raporty i artykuły naukowe na ten temat przypomniał, że w trakcie wspomnianego procesu ujawniono wyniki badań balistycznych, według których 39 protestujących zabito z tego samego egzemplarza broni kal. 7,62 mm. Mógł to być zarówno AKM, jak również broń myśliwska. Z kolei raporty medyków sądowych, analizujące rodzaje i lokalizacje ran wlotowych i wylotowych u zabitych demonstrantów oraz nagrania video dokumentujące śmierć wielu z nich, a także zeznania świadków pokazują, że „ci protestujący zostali zabici z tej broni z Hotelu Ukraina kontrolowanego przez siły Majdanu, a nie z pozycji Berkutu, położonych nisko, przy ziemi”. Inne dowody wskazują na użycie przeciwko demonstrantom innych broni kal. 7,62 mm, a także broni myśliwskiej, z której strzelano z obszarów kontrolowanych przez Majdanowców (m.in. Bank Arkada i budynki przy Alei Muzealnej).

„Wcześniej, wysocy przedstawiciele władz be przedstawiania żadnych dowodów utrzymywali, że broń użyta przez Berkut podczas masakry na Majdanie została skradziona przez dowódców i funkcjonariuszy tej formacji, którzy uciekli na Krym”– przypomina Dr Kaczanowski i pokazuje, że rewelacje zaprezentowane przez prezydenta Poroszenkę, szefa SBU i prokuratora Szokina budzą poważne wątpliwości:

„Ponieważ wzorniki pocisków wystrzelonych z tej broni znajdowały się w bazie danych MSW, działania Berkutu, czyli zabranie swojej broni, pocięcie jej na kawałki i zakopanie jej w Kijowie, w bardzo płytkim dole i w pobliskim stawie, nie miałoby żadnego racjonalnego wytłumaczenie z perspektywy [ujęcia] racjonalnego wyboru. Te lokalizacje są bardzo łatwe do okrycia, w porównaniu z innymi, jak np. z rzeką Dniepr”– pisze Dr Kaczanowski. Dodaje, że zaprezentowane przez SBU fotografiewspominanego dołu oraz dwóch plastikowych toreb zawierających pociętą broń., które miały znajdować się pod wodą, nie noszą żadnych śladów gleby czy błota.

„Niewyjaśnione zniknięcie a następnie odkrycie tej broni w łatwej do znalezienia lokalizacji, brak upublicznienia rezultatów badań balistycznych tej broni i wzorników ich pocisków bądź brak ich przeprowadzenia, „timing” i sposób publicznego ogłoszenia sprawy odkrycia tej broni – wszystkie są zgodne z fałszowaniem śledztwa ws. masakry na Majdanie”– uważa naukowiec. Podkreśla, że ani ukraińskie media, ani zagraniczna agencja AFP, nie zwróciły na to uwagi. „One powtarzają ostatnie oficjalne oświadczenia, tak samo było w przypadku podobnych, bezpodstawnych stwierdzeń o rzekomym udziale snajperów z oddziału Alfa SBU, jednostki MSW Omega, a także doradcy rosyjskiego prezydenta w masakrze. W przeciwieństwie do tego, ukraińskie i zachodnie mainstreamowe media wciąż nie podają rewelacji ze śledztwa ws. masakry na Majdanie, decyzji sądowych ujawniających śledztwa prokuratury generalnej ws. zaangażowania skrajnej prawicy i innych dowodów na to, że była to operacja pod fałszywą flagą”.

Polecamy inne teksty autorstwa dr Kaczanowskiego:

Kto odpowiada za masakrę na Majdanie? Publikujemy cały raport dra Kaczanowskiego

Nowa analiza dr Iwana Kaczanowskiego: większość zabitych na Majdanie to ofiary uzbrojonych aktywistów

Dr Kaczanowski publikował również ustalenia upubliczniane w trakcie oficjalnego procesu ws. masakry na Majdanie wraz z komentarzem:

Zabito ich z Hotelu Ukraina – Dr Kaczanowski analizuje nowe informacje ws. masakry na Majdanie

Dr Kaczanowski: miał być jednym z symboli Majdanu, a zastrzelili go „majdanowcy”

Facebook.com/ Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. baciar
    baciar :

    dopisze majdan KIJÓW ODESSA oczywiście wszystko przy akceptacji UE ta nacja oprócz nienawisci ma w sobie jeszcze totalna głupote mam nadzieje że ten twór niedługo przestanie istnieć europa toleruje ich faszystowska spuścizne i niema nic przecxiwko tylko ci którzy mówia prawde są agentami mam nadzieje że kiedys ten tryjzub wbije sie im głeboko w pewne miejsce może dopiero sie ockną

  2. pro_patria
    pro_patria :

    upaińcy zawsze ci sami: z wrodzonego niechlujstwa nawet intrygi nie potrafią dobrze sklecić. Niech idą tym torem, jak tylko Polska i kraje zachodnie oczyszczą się z lewackiego imbecylizmu, wielu otworzy umysły na okrutne zbrodnie dziczy upaińskiej wobec wielu narodów świata.