Z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się obecnie, to PiS, mimo zwycięstwa, straciłoby samodzielną większość. Najbardziej zyskuje Lewica.

Jak wynika z opublikowanych w sobotę wyników sondażu, Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 40,6 proc. poparcia, co oznacza spadek o 2,9 pkt. proc. w porównaniu z badaniem ze stycznia br.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) uzyskała wynik słabszy o ponad 10 pkt. proc. – zajmuje drugie miejsce z poparcie 29,8 proc. (zwrot o 0,1 pkt. proc.). Trzecie miejsca zajmuje Lewica (SLD, Wiosna, Razem), na którą chce głosować 13,2 proc. ankietowanych – o 1,4 pkt. proc. więcej w styczniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Do Sejmu weszłaby jeszcze Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) z poparciem 9,3 proc. badanych (wzrost o 0,6 pkt. proc.) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce głosować 6,4 proc. (wzrost o 0,5 pkt. proc.).

Według przeliczeń na mandaty wykonanych przez politologa Marcina Palade, PiS przy takich wynikach miałby w Sejmie 220 posłów, czyli aż o 15 mniej, niż po ostatnich wyborach. Pod tym względem wzrosłaby reprezentacja KO (142 posłów, o 8 więcej) i Lewicy (55, o 6 więcej), a także Koalicji Polskiej (33, o 3 więcej). Konfederacja miałaby 9 posłów, czyli o 2 mniej niż obecnie.

Jak podaje portal DoRzeczy.pl, badanie przeprowadzono w dniach 12-13 lutego 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc.

Palade niedawno w komentarzach w mediach społecznościowych zwracał uwagę, że w lutym najpewniej zacznie się widoczny odpływ elektoratu od PiS. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki można przypuszczać, że część „elektoratu socjalnego” może zaczynać przekierowywać swe sympatie na partie stricte lewicowe. Z kolei część elektoratu konserwatywnego oraz umiarkowanie centrowego może zacząć „odpływać” odpowiednio do Konfederacji i PSL-Koalicji Polskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Spadek poparcia dla PiS – Kaczyński potrzebowałby koalicjanta? [SONDAŻ]

Czytaj również: Nowe sondaże: PiS wyraźnie traci poparcie, Polacy krytycznie oceniają sposób reformowania sądownictwa

W sobotę odbędzie się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, na której urzędujący prezydent Andrzej Duda oficjalnie zainauguruje swoją kampanię wyborczą.

dorzeczy.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz