Nowy sondaż Estymatora dla DoRzeczy potwierdza tendencję, że PiS najpewniej stracił na dziś możliwość samodzielnego utworzenia rządu i wyraźnie będzie potrzebować koalicjanta.

Według najnowszego sondażu pracowni Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, poparcie dla PiS ponownie spadło. Obecnie, na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos chce oddać 38,9 proc. Polaków. Oznacza to spadek o 1,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem Estymatora z połowy maja br., a zarazem o 0,7 pkt. proc. względem badania z końca kwietnia.

Drugie miejsce zajęła PO, która odnotowała jednak spadek poparcia o 1,2 pkt. proc. Na partię Grzegorza Schetyny zagłosowałoby 27,1 proc. głosujących. Wynik poprawił z kolei ruch Kukiz’15 (10,4 proc., wzrost o 0,6 pkt. proc.), a SLD osiągnął poparcie na poziomie 9 proc., czyli o 0,7 pkt. proc. mniej niż ostatnio. Próg wyborczy przekracza też PSL w wynikiem 6,2 proc. (wzrost o 0,5 p.p).

Pod progiem wyborczym znalazły się partie: Nowoczesna (2,9 proc.; wzrost o 0,6 pkt. proc.), Wolność (2,3 proc.; wzrost o 0,5 pkt. proc.) i Razem (2,1 proc.; wzrost o 0,8 pkt. proc.).

Według podziału na mandaty zaprezentowanego przez DoRzeczy.pl, PiS wprowadziłby do Sejmu 218 posłów, czyli o 8 mniej, niż wskazywały poprzednie badania Estymatora. Potwierdza to tendencję, że partia Kaczyńskiego najpewniej straciła na dziś możliwość samodzielnego utworzenia rządu i najwyraźniej potrzebny będzie koalicjant.

Przeczytaj:  Kukiz nie wyklucza koalicji z PiS

Czytaj również: DoRzeczy.pl: PiS potrzebuje koalicjanta, Kukiz zyskuje 19 mandatów [SONDAŻ]

PO uzyskałaby, podobnie jak poprzednio, 142 mandaty w Sejmie. Z kolei Kukiz’15 mógłby wprowadzić do parlamentu klub liczący 44 posłów (o 3 więcej). Pozostałe mandaty przypadłyby SLD (35, mniej o 1), PSL (20, o 6 więcej), a także jeden Mniejszości Niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 maja 2018 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaką partię będą głosować.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Koalicja z reprezentacją patriotycznego odłamu wyborców to jest jedyna szansa na powściągnięcie działań pisowatych, które stoją w sprzeczności z polską racją stanu. Stopień zhańbienia Polski sięgnął dna! Czegoś takiego nawet za peło nie było, chociaż zięciu Kopaczowej to ukrainiec a hrabia na Chobielinie był parobkiem u niejakiej Anny Jabłecznej.