Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił stanowisko Sojuszu wobec Chińskiej Republiki Ludowej.

W kuluarach szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego Stoltenberg zabrał głos na temat Chin. Jeszcze przed jego rozpoczęciem część komentatorów spodziewała się zaostrzenia stanowiska NATO wobec ChRL, zgodnie z interesami USA, postrzegającymi Chiny w kategoriach najpoważniejszego wyzwania dla ich pozycji międzynarodowej.

"Nie chcemy traktować Chin jak adwersarza" - powiedział sekretarz generalny NATO. Stoltenberg przewidywał, że ChRL będzie już wkrótce największą gospodarką świata i w związku z tym państwa Sojuszu muszą współpracować w Pekinem. Na przykład w takich kwestiach jak walka z ociepleniem klimatu.

Julian Assange, ścigany przez władze USA w związku z 18 zarzutami, zwrócił się do sądu w Londynie o zablokowanie jego ekstradycji.

Jak podaje agencja Reutera, zespół prawników założyciela Wikileaks Juliana Assange'a wniósł odwołanie do Wysokiego Trybunału (ang. High Court) w Londynie od decyzji minister spraw wewnętrznych Priti Patel o wydaniu ich klienta Stanom Zjednoczonym. Potwierdził to w piątek jego brat Gabriel Shipton.

Sąd Najwyższy potwierdził BBC, że odwołanie Assange'a do niego wpłynęło. 1 lipca był ostatnim dniem, w którym aktywista mógł się odwołać.

Plan brytyjskiego rządu zakłada odcięcie dostaw gazu rurociągami do Europy, jeśli sytuacja w związku z kryzysem energetycznym będzie się pogarszać – pisze „Financial Times”.

Jak podał w środę „Financial Times”, rząd Wielkiej Brytanii odetnie dostawy gazu do Europy kontynentalnej, jeśli w kraju wystąpią poważne niedobory tego surowca. Takie jest założenie planu awaryjnego, który miałby zostać uruchomiony, jeśli kryzys energetyczny związany z działaniami Rosji będzie się pogłębiał.

Rumanii

Premier Bułgarii Kirił Petkow oświadczył 1 lipca, że ​​nie zmieni decyzji o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i urzędników. Odrzucił tym samym ultimatum Moskwy.

Petkow poinformował we wtorek o decyzji o wydaleniu z bułgarskiego terytorium 70 rosyjskich dyplomatów.

Według szefa bułgarskiego rządu, duża część pracowników ambasady Rosji pod przykrywką działalności dyplomatycznej, faktycznie pracowała dla wywiadu. Petkow nie sprecyzował, jakie dokładniej elementy ich działalności sprawiły, że zdecydowano się wyrzucić ich z kraju. Zasłaniał się twierdzeniem, że są to informacje poufne.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Współpracująca z Rosjanami administracja obwodu chersońskiego będzie wypłacać emerytury w rosyjskiej walucie.

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że w czwartek funkcjonowanie wznowił Fundusz Emerytalny obwodu chersońskiego. Regionten już od pierwszego okresu inwazji rosyjskiej na Ukrainę znajduje się pod kontrolą Moskwy.

Jeszcze w środę wiceszefowa regionalnych struktur współpracujących z Rosjanami Jakaterina Gubariowa ogłosiła, że podlegający jej chersoński Fundusz Emerytalny przeliczy świadczenia emerytalne regionu na ruble opierając się na danych zgromadzonych w czasie dotychczasowego funkcjonowania w ramach struktur państwa ukraińskiego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%