Koncepcja dwuczęściowego „czołgu przyszłości”, mającego zastąpić najnowszy rosyjski czołg T-14 Armata pod koniec lat 40. XXI wieku została zaprezentowana we wtorek na międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2020, przekazał Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, koncepcję czołgu przyszłości przedstawił we wtorek 38. Instytut Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Pancernego i Uzbrojenia, który opracował wymagania dla zaawansowanego czołgu.

Specjaliści Instytutu uważają, że czołg Armata i jego wersje będą skuteczne na polu bitwy do lat czterdziestych XXI wieku, ale już teraz konieczne jest przygotowanie podwalin pod czołg dalekiej przyszłości.

„Specjaliści 38. Instytutu postrzegają dziś taki pojazd bojowy w opcji połączonej konstrukcji dwuczęściowej. Przedni moduł bojowy może mieć przedział kontrolny z trzema członkami załogi w dobrze chronionej pancernej kapsule. Środkowa część modułu ma pomieścić bezzałogową wieżyczkę z zamontowaną armatą elektro-termochemiczną z automatem ładującym” – poinformował zastępca szefa Instytutu pułkownik Jewgienij Gubanow.

Oczekuje się, że druga sekcja zbiornika, połączona z pierwszą, pomieści wielopaliwowy silnik z turbiną gazową o mocy 3000 KM. Drugi moduł ma również przewozić drony powietrzne i naziemne do prowadzenia rozpoznania, poszukiwania min i pełnienia funkcji bezpieczeństwa.

Armata przyszłego czołgu zamiast prochu strzelniczego będzie wykorzystywać nowe związki chemiczne, które zostaną zapalony przez wyładowania elektryczne. Czołg będzie strzelał pociskami hipersonicznymi.

Przedni moduł czołgu będzie również wyposażony w pancerz reaktywny, oślepiającą broń laserową i generator impulsów elektromagnetycznych. Tylna część modułu pomieści pionowe rakiety samonaprowadzające o zasięgu działania do 12 km.

Jak wyjaśniają specjaliści Instytutu, dalsze zwiększanie siły ognia i pancerza czołgów w istniejących konfiguracjach znacznie zwiększa ich masę. Połączenie dwóch sekcji pomoże zmniejszyć nacisk na podłoże i rozwiązać ten problem. Specjaliści Instytutu uważają również, że komora silnika czołgu może być używana razem z modułami załogowymi dla personelu obsługującego karabin i modułami bojowymi z uzbrojeniem o różnym kalibrze i przeznaczeniu.

Załoga czołgu będzie świadoma walki za pomocą technologii wizyjnej „przezroczystego pancerza”, ponieważ informacje z różnych zewnętrznych czujników będą przekazywane do załogi wewnątrz opancerzonej kapsuły.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, Rosjanie nie rezygnują z modernizacji czołgu T-14. Specjaliści Instytutu uważają, że Armata powinna otrzymać jako zestaw uzbrojenia nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm (obecnie ma działo kal. 125 mm), naddźwiękowe pociski przeciwpancerne, amunicję wybuchową, pociski oparte na systemie “strzel i zapomnij” oraz pokładowego drona zwiadowczego i przekaźnikowego.

Zobacz też: Rosja planuje eksport czołgu T-14 Armata

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply