Do zdewastowania kilku płyt nagrobnych doszło na terenie cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Glinnie koło Nowego Tomyśla.

Zniszczenie trzech płyt i naruszenie kilku innych zostało zauważone w piątek. Oficer prasowy policji w Nowym Tomyślu sierż. szt. Joanna Jerzewska poinformowała, że dewastacja miała miejsce najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu. Zaznaczyła, że w sprawie zniszczenia nagrobków żołnierzy radzieckich zostali przesłuchani już świadkowie, a także zabezpieczono ślady.

Biuro prasowe wojewody wielkopolskiego wydało oświadczenie, w którym zaznaczono, że wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann jest zaniepokojony informacjami na temat dewastacji płyt nagrobkowych na terenie cmentarza.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjskie MSZ domaga się ukarania wandali niszczących nagrobki żołnierzy Armii Czerwonej

Zbigniew Hoffmann kontaktował się już w sprawie dewastacji z szefem wielkopolskiej policji. Jest to sprawa o szczególnej wrażliwości, dlatego zwróciłem się do komendanta o objęcie jej bezpośrednim, specjalnym nadzorem. Nie może być zgody na takie skandaliczne i szkodliwe społecznie zachowania, dlatego liczę na szybkie działanie policji i ujęcie sprawców – zaznaczył wojewoda.

Hoffman podkreślił, że w naszej kulturze cmentarz pozostaje miejscem szczególnym, niezależnie od tego, kto na nim leży. Tylko szybka reakcja pozwoli na ograniczenie tego typu bulwersujących aktów wandalizmu w przyszłości.

Kresy.pl / interia.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. SobiePan
    SobiePan :

    W naszej kulturze cmentarz pozostaje miejscem szczególnym, niezależnie od tego, kto na nim leży. Tylko szybka reakcja pozwoli na ograniczenie tego typu bulwersujących aktów wandalizmu w przyszłości. to zapewne efekt działań ukropów bo w Nowym Tomyślu jest ich od cholery a ta dzicz azjatycka nie zna miary w prowokacjach.