W sobotę robotnicy miejscy w Kijowie zdemontowali pomnik dowódcy Armii Czerwonej Mykoły Szczorsa – poinformowała agencja AP.

Pomnik Mykoły Szczorsa na koniu, wzniesiony w latach 50. XX wieku, został zdjęty z podstawy w centrum Kijowa, co spotkało się z aplauzem niewielkiej grupy widzów. Władze miasta poinformowały, że będzie on przechowywany w Państwowym Muzeum Lotnictwa.

„Derusyfikacja i dekomunizacja postępują. Zdemontowaliśmy już ponad 60 pomników związanych z historią i kulturą Rosji i Związku Radzieckiego” – powiedział w oświadczeniu dyrektor Miejskiego Wydziału Kontroli Terytorialnej Mychajło Budiłow.

Wokół pomnika Szczorsa zebrało się kilkadziesiąt osób, podczas gdy robotnicy odcinali pomnik z cokołu i usuwali go dźwigiem. „Kiedy usłyszałem, że coś takiego się dzieje, założyłem płaszcz i pobiegłem tutaj, aby zobaczyć historyczny moment” – powiedział mieszkaniec Kijowa agencji.

Inny mieszkaniec Kijowa powiedział, że popiera burzenie sowieckich pomników, ale ma wątpliwości, czy warto było przeznaczać na to środki, biorąc pod uwagę, że Ukraina boryka się z trudnościami w odparciu rosyjskiej inwazji. „Myślę, że to nie jest odpowiedni czas na wydawanie dużych pieniędzy na ich likwidację. Można to po prostu owinąć w czarny materiał i zająć się nimi po zwycięstwie” – powiedział.

6 sierpnia w Kijowie umocowano trójząb na tarczy pomnika Matki Ojczyzny. Herb Ukrainy zastąpił sierp i młot. Poprzedniej nocy, 5 sierpnia, instalacja trójzębu została przełożona z powodu silnych wiatrów. Pracę wznowiono o szóstej rano.

Po zainstalowaniu trójzębu nad tarczą podniesiono ukraińską flagę.

21 lipca 2022 r. zakończyło się głosowanie w aplikacji „Diia” — „Jak postąpić z godłem ZSRR na tarczy Ojczyzny w Kijowie”. Minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że za zastąpieniem godła ZSRR trójzębem głosowało 85 proc.

W maju 2023 r. ówczesny minister kultury Ołeksandr Tkaczenko zapowiedział przygotowanie dokumentacji projektowej zmiany godła ZSRR na tarczy pomnika Ojczyzny, aby zrozumieć, jak najlepiej zdemontować symbol Związku Radzieckiego.

Pomnik Matki Ojczyzny został wzniesiony w 1981 roku, jest zabytkiem nauki i techniki o znaczeniu lokalnym. Pomnik uważany jest za najwyższą monumentalną rzeźbę w Europie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply