Według tygodnika Der Spiegel Niemcy prowadzą obecnie negocjacje z dwoma państwami, które posiadają zapasy systemów Gepard oraz dużą ilość amunicji 35 mm.

Jak poinformował w piątek tygodnik Der Spiegel, Niemcy prowadzą obecnie negocjacje z dwoma państwami, które posiadają zapasy systemów Gepard oraz dużą ilość amunicji 35 mm.

Nie ma jeszcze porozumienia, ale Niemcy są przekonani, że w nadchodzących miesiącach na Ukrainę może zostać dostarczonych więcej systemów Gepard – pisze Spiegel.

Dziennikarze zauważyli, że w 2022 roku Niemcy dostarczyły Ukrainie 30 systemów Gepard, które okazały się bardzo skuteczne na froncie. Systemy te sprawdzają się szczególnie dobrze w walce z irańskimi dronami wystrzeliwanymi przez rosyjskie wojsko. Kolejna partia tych systemów znacznie wzmocniłaby obronę powietrzną Ukrainy.

Niemcy na początku roku przekazały Ukrainie dodatkowy sprzęt i broń, w tym 20 wyrzutni rakiet kal. 70 mm zamontowanych na podwoziu pick-upa i rakiety dla nich.

Na stronie niemieckiego rządu także pojawiła się informacja  o przekazaniu 20 wyrzutni rakiet na podwozi pickupa, ale nie podano dokładnie o jaki system chodzi. Jak zauważa portal defence-ua.com, prawdopodobnie chodzi o 20 wyrzutni APKWS   (ang. Advanced Precision Kill Weapon Systems – zaawansowany system uzbrojenia precyzyjnego rażenia) obiecanych w sierpniu ub. roku. Są to zaawansowane rakiety kal. 70 mm z półaktywnym naprowadzaniem laserowym (pocisk wyposażony w czujniki naprowadza się na wiązkę laserową odbitą od celu). Mogą być wystrzeliwane np. ze śmigłowców bojowych, a także z mobilnych wyrzutni naziemnych.

CZYTAJ TAKŻE: USA kupią dla Ukrainy systemy rakietowe APKWS i drony

Wyrzutnie APKWS przeszły w listopadzie serię testów, które obejmowały niszczenie bezzałogowych systemów powietrznych, takich jak rosyjski dron rozpoznawczy „Orłan-10” i krążąca amunicja „Lancet”. APKWS wykazał 100% skuteczność, do zniszczenia wszystkich pięciu celów użyto tylko pięciu rakiet.

APKWS może niszczyć nie tylko cele powietrzne, ale także naziemne. Było to główne zadanie postawione przed nimi podczas rozwoju. Testy wykazały wysoką skuteczność przeciwko lekko opancerzonym celom, w szczególności BWP. Pojazdy trafiane były nawet w ruchu.

ak informowaliśmy, rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał w piątek korespondentowi Polsat News, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

W czwartek prezydent USA, Joe Biden i kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, odbyli rozmowę telefoniczną. Dotyczyła ona głównie wojny na Ukrainie. Obaj podkreślili swoje poparcie dla Kijowa w walce o suwerenność i niepodległość.

Kresy.pl/Spiegel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply