Stany Zjednoczone nie zamierzają ponownie przyłączać się do Traktatu o otwartych przestworzach, powiedział w czwartek TASS rzecznik Departamentu Stanu USA.

„Stany Zjednoczone żałują, że Traktat o otwartych przestworzach został podważony przez Rosję. W związku z tym, kończąc przegląd Traktatu, Stany Zjednoczone nie zamierzają dążyć do ponownego przystąpienia do niego, biorąc pod uwagę fakt, że Rosja nie podjęła żadnych działań w celu powrotu do porozumienia. Ponadto zachowanie Rosji, w tym jej ostatnie działania wobec Ukrainy, nie jest zachowaniem partnera zaangażowanego w budowanie zaufania ”- zaznaczył rzecznik.

Wcześniej rosyjskie MSZ potwierdziło, że Waszyngton powiadomił Moskwę o swojej decyzji.

Jak informowaliśmy, w maju 2020 r. USA wypowiedziały traktat powołując się na niewywiązywanie się z niego przez Rosję. Według Amerykanów Rosjanie mieli m.in. ograniczać możliwość przelotów nad Moskwą, Czeczenią, obwodem kaliningradzkim oraz w pobliżu Abchazji i Osetii Południowej. W listopadzie 2020 r. po półrocznym okresie wypowiedzenia Stany Zjednoczone przestały być stroną Traktatu. Wyjście Amerykanów z porozumienia spotkało się z ubolewaniem niektórych europejskich sojuszników USA, ponieważ rodziło obawę, że w ślady USA pójdzie Rosja. Traktat daje im możliwość zbierania danych bez potrzeby rozwijania zaawansowanych zdolności satelitarnych.

Rosyjskie MSZ poinformowało 15 stycznia br. o rozpoczęciu procedury wypowiedzenia przez Rosję Traktatu o otwartych przestworzach. Była to reakcja na wyjście USA z tego porozumienia, które jest jednym z elementów postzimnowojennej architektury bezpieczeństwa. Duma Państwowa Rosji uchwaliła 19 maja ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o otwartych przestworzach. Oczekuje się, że 2 czerwca ustawa ma być przedstawiona Radzie Federacji.

Do zawarcia Traktatu o otwartych przestworzach (Open Skies Treaty, OST) doprowadziła administracja George’a Busha w 1992 roku. Do umowy przystąpiło trzydzieści pięć krajów, w tym USA, Kanada, kraje europejskie (wśród nich Polska), Rosja, Turcja, Gruzja i Kazachstan. Traktat, który wszedł w życie w 2002 roku, pozwala stronom na przeprowadzanie lotów obserwacyjnych przez nieuzbrojone samoloty nad terytoriami innych sygnatariuszy. Celem umowy jest zwiększenie przejrzystości działań wojskowych.

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply