Przewodnicząca litewskiego Sejmu Irena Degutiene zaapelowała o przyśpieszenie pracy nad projektem ustawy o pisowni nazwisk polskich na Litwie i wyraziła nadzieję, że ustawa ta zostanie przyjęta w ciągu najbliższego roku.

“Mam nadzieję, że naprawdę to zrobimy” – powiedziała Degutiene dziennikarzom po spotkaniu z przedstawicielami Polsko-Litewskiego Forum Intelektualistów.
Podczas tego spotkania przewodnicząca Sejmu pytała polskich intelektualistów o opinię na temat wykorzystania tzw. wariantu łotewskiego w rozstrzygnięciu kwestii pisowni nazwisk. Chodzi o wpisywanie nazwiska polskiego w wersji oryginalnej nie na głównej stronie paszportu, lecz na jego dalszych stronach. Taki projekt ustawy w pierwszym czytaniu zatwierdził już parlament litewski. Nie zadawala on jednak litewskich Polaków. Chcą oni oryginalnego, w wersji polskiej, zapisu swego nazwiska już na pierwszej stronie.
W oficjalnym piątkowym komunikacie Sejmu napisano, że “polscy intelektualiści poparli propozycję zapisywanie nielitewskich nazwisk (w wersji oryginalnej) na dalszych stronach” dokumentu. W związku z tym przewodnicząca Sejmu zaapelowała o przyśpieszenie pracy nad projektem przewidującym tzw. wariant łotewski.
“Moim zdaniem jest to najbardziej odpowiedni wariant” – powiedziała Degutiene.
Dariusz Szpoper, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, będący członkiem Polsko-Litewskiego Forum Intelektualistów, po spotkaniu z przewodniczącą Sejmu powiedział, że “każdy ruch na drodze przywrócenia zapisu narodowych nazwisk jest dobrym krokiem”. “Doceniamy stanowisko przewodniczącej Degutiene w tej kwestii. Zwracamy jednak uwagę na to, że wszelkie zmiany wymagają szerokich konsultacji ze społeczeństwem – są to zasady obowiązujące w społeczeństwie obywatelskim” – dodał Szpoper.

Znadwilii.lt/BNS/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply