Minister Anna Moskwa potwierdziła, że Polska wyślę na Ukrainę 25 tysięcy ton benzyny. Politycy Konfederacji postanowili zadać polskiemu rządowi kilka pytań dot. m.in. wpływu tej decyzji na ceny paliw w Polsce.

Jak informowaliśmy, w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z Juliją Swyrydenko, minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy. Swyrydenko poinformowała, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia Ukraina otrzyma z Polski 25 tys. ton benzyny. Miałoby to znacząco pomóc Ukrainie zbilansować sytuację na rynku paliw. Zaznaczyła, że przed wojną ogromną część produkcji paliwowej zapewniały Ukraińcom zakłady w Krzemieńczuku, ale ich infrastruktura została zniszczona.

“Jeżeli 25 tys. ton paliw znika z polskiego rynku, to musi zostać zaimportowanych. To oznacza impuls popytowy, a te rodzą wzrost cen” – zauważył na konferencji prasowej poseł Krzysztof Bosak.

W związku z tą sytuacją politycy Konfederacji postanowili zadać “podstawowe pytania, na które nie odpowiedzieli przedstawiciele rządu”:

  1. Ile ton paliwa dostarcząją Niemcy i inne państwa Unii Europejskiej?

  2. W jaki sposób zareaguje rynek paliw na wysłanie 25 tys. ton benzyny na Ukrainę?

  3. Czy to oznacza kolejny skok cen paliw dla Polaków?

Według polityków Konfederacji rząd nie wykorzystuje dostępnych możliwości, jak chociażby radykalna obniżka opodatkowania paliwa. Podkreślają, że w zamrażarce sejmowej wciąż znajduje się złożony przez ich ugrupowanie projekt ustawy “Tanie Paliwo”.

Czytaj także: Polska jest gotowa, aby zapewnić ciągłość dostaw surowców na Ukrainę

“PiS nie chce wprowadzić w życie naszej ustawy ,’Tanie Paliwo’, którą zaprezentowaliśmy już w październiku ubiegłego roku. To stała i kompleksowa obniżka podatków na paliwa: likwidacja opłaty emisyjnej, obniżka opłaty paliwowej, VAT i akcyzy na stałe. (…) Oczywiście widzimy, że rząd PiS wprowadził tarczę antyinflacyjną, ale zrobił to na chwilę i nie obniżył wszystkich podatków” – powiedział autor ustawy, Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji.

Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply