Polskie czołgi PT-91 Twardy, które są na wyposażeniu Ukrainy, używają indyjskich pocisków.
Jak poinformował w niedzielę ukraiński portal Militarnyj, polskie czołgi PT-91 Twardy, które są na wyposażeniu Ukrainy, używają indyjskich pocisków.
Kanał telewizji wojskowej pokazał materiał filmowy przedstawiający te czołgi w służbie czołgistów 117. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Brygada jest uzbrojona w polskie PT-91 od dawna.
Zazwyczaj czołgi brygady prowadzą działania bojowe przeciwko wrogowi z zamkniętych pozycji lub głównie ostrzeliwują rosyjską piechotę. W tym celu czołgi brygady są wyposażone w indyjskie pociski SHELL 125 MM HE1A, które mają charakterystyczny żółty kolor i napisy w języku angielskim.
Ta 125-milimetrowa amunicja czołgowa jest produkowana przez indyjską firmę Munitions India Limited.
Polska nie nałożyła żadnych ograniczeń na sposób użycia tych czołgów, nawet na terenie Rosji. Polski rząd przyjął zasadę, że po przekazaniu sprzętu Ukrainie, Polska nie rości sobie praw do kontroli nad jego wykorzystaniem. Tym samym Ukraina ma pełną swobodę w decyzjach dotyczących użycia czołgów, zarówno na własnym terytorium, jak i poza nim.
Choć dokładna liczba czołgów PT-91 Twardy używanych przez Ukrainę w regionie Kurska nie została ujawniona, według doniesień medialnych Ukraina mogła otrzymać ogółem od Polski nawet kilkadziesiąt tych pojazdów, a także około 250 czołgów T-72M1. Mimo to, jak podkreśla portal defence-ua.com, zaangażowanie polskiego sprzętu w te operacje ma większe znaczenie polityczne niż taktyczne.
Ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko ocenił wytrzymałość tych pojazdów w walce.
Według niego, jak dotąd jedyna potwierdzona strata PT-91 pochodzi z 9 lipca 2023 r., kiedy jeden z takich czołgów wjechał w minę przeciwpancerną na Zaporożu. Z tego powodu nie jest jeszcze możliwe przeanalizowanie odporności czołgu na środki uszkadzające na podstawie doświadczeń z rzeczywistych działań bojowych. Ale Kowalenko docenił nominalne parametry techniczne polskiego czołgu.
„Z osłon dodatkowych to oczywiście obecność osłony dynamicznej ERAWA, która zwiększa ochronę czołgu” – pisze analityk. “Warto zwrócić uwagę na ustawienie dział przeciwpancernych tyłem do tylnej części czołgu, co utrudnia wrogowi trafienie, a także ratuje wieżę przed wieloma osłabionymi punktami” – dodaje.
Kresy.pl/Mil.in
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!