Czeskie media krytycznie oceniają postawę Polski i nie zostawiają suchej nitki na decyzji rządu Ewy Kopacz. Piszą m.in. o „rozpadzie Grupy Wyszehradzkiej” i o tym, że „Polska wolała zachować dobre relacje z Niemcami”.

„Grupa Wyszehradzka się rozpadła”– napisały „Lidove nowiny”. Zdaniem gazety wynik głosowania to „porażka czeskiej polityki”.

„Polacy, którzy, jeszcze w ubiegłym tygodniu zajmowali wraz z Czechami, Słowacją i Węgrami wspólne stanowisko w sprawie kwot, wczoraj zagłosowali inaczej i Grupa Wyszehradzka rozpadła się”– pisze gazeta.

Z kolei dziennik „Pravo” uznał, że kwoty są wyrazem bezradności Unii Europejskiej. Przypomniał wypowiedź czeskiego ministra spraw wewnętrznych Milana Chovanca, który po zakończeniu głosowania stwierdził, że „przegrał zdrowy rozum i wkrótce dowiemy się, że cesarz jest nagi”.

„Mlada Fronta Dnes” zauważa, że porażka krajów Grupy Wyszehradzkiej jest większa ze względu na stanowisko Warszawy, która nie chciała uczestniczyć w z góry przegranej walce. „Hospodarske noviny” uzupełniają, że Polska opowiedziała się za przyjęciem 5,5 tysiąca uchodźców, aby „zachować dobre stosunki z Niemcami”.

wPolityce.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. cris_71
    cris_71 :

    Akurat czeska media nie powinny się specjalnie wychylać w kwesti solidarnosci w grupie Wyszehradzkiej, bo to one cały czas wieszaja psy na polskich towarach exportowanych do tego miłujacego solidarność państewka, poczynając od wedlin a na plastikowych oknach kończąc. Poza tym takie decyje podjęła polskojęzyczna klika z niemieckiego nadania, olewajac stanowisko 90% polskich obywateli. I z tego czskie media również powinny sobie zdawać sprawą, chyba że nie sa czeskie;)