W czwartek, czeskie ministerstwo obrony poinformowało o zastąpieniu swoich haubic samobieżnych Dana 152 mm francuskimi samobieżnymi systemami artyleryjskimi Caesar 155 mm – poinformował portal Army Recognition.

Jak poinformował portal Army Recognition, francuskie systemy artylerii samobieżnej Caesar 155 mm zastąpią haubice Dana 152 mm w czeskiej armii. Samobieżne działa Dana są używane również w polskiej armii.

„Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej podjęło decyzję o rozpoczęciu negocjacji z francuskim Nexter w sprawie potencjalnego zakupu 52 Caesarów w celu podpisania umowy jeszcze w tym roku” – przekazało w oświadczeniu czeskie ministerstwo.

Według czeskiego wojska nowe haubice zastąpią starzejące się systemy artyleryjskie Dana 152 mm, które nie spełniają obecnych wymagań NATO. Caesar został wybrany na podstawie oceny ośmiu nowoczesnych broni artyleryjskich.

Zobacz też: Wojsko chce przetestować systemy antydronowe

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dana to samobieżna haubica 152 mm 8×8, która została opracowana pod koniec lat 70 XX wieku w odpowiedzi na prośbę armii czeskiej o nowy system mobilnej artylerii. Haubica samobieżna Dana jest wyposażona we w pełni zamkniętą wieżę pancerną zamontowaną na środku podwozia, która jest uzbrojona w działo 152 mm z hamulcem wylotowym i strzela taką samą amunicją, jak rosyjskie działo samobieżne gąsienicowe 2S3.

„Nowe samobieżne haubice zostaną przydzielone do ciężkiej brygady pancernej, która zostanie utworzona do 2026 r. W systemie artyleryjskim zatrudniony będzie transportowiec Tatra 8 × 8” – informował czeski MON, dodając, że ostateczny montaż dział będzie prowadzony w Republice Czeskiej.

Zobacz też: Rosyjskie media: nowy „niewidzialny” dron uderzeniowy „Łowca” dwa razy droższy niż RQ-170 [+VIDEO]

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Caesar 8×8 ma zasięg rażenia od 4,5 do 40 km ze standardową amunicją i 55 km za pomocą pocisków bardzo dalekiego zasięgu (VLAP). Opcjonalnie dach kabiny ciężarówki może być wyposażony w zdalnie sterowaną broń uzbrojoną w działo 7,62 mm lub 12,7 mm.

War­tość kon­traktu sza­co­wana jest na 6 miliardów czeskich koron, czyli 250 milionów dolarów. Rozpoczęcie nego­cja­cji kon­trak­to­wych planowane jest na prze­łom czerwca i lipca, zaś pod­pi­sa­nie umowy może nastąpić przed koń­cem roku. Haubicoarmaty Dana zostaną wyco­fane z jed­no­stek linio­wych, ale pozo­staną w rezer­wie.

Zobacz też: Rosjanie tworzą karabin snajperski o zasięgu 7 kilometrów

Kresy.pl/Army Recognition

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz