Czechy przekażą Ukrainie materiały wojskowe o wartości 725 mln koron (ok. 31,5 mln dol.) – poinformowała minister obrony republiki Jana Czernochowa.

Nie podano do wiadomości publicznej jaką broń Czesi wyślą na Ukrainę.

Czeska zbrojeniówka produkuje pistolety CZ, pistolety maszynowe Sa i Skorpion, karabiny automatyczne Sa i rosyjski AK oraz karabin snajperski CZ 700 Sniper, na bazie którego powstała wersja poddźwiękowa CZ 700 Sniper Subsonic.

„W tej chwili szukamy możliwości zakupu sprzętu wojskowego” – powiedziała Czernochowa. Według niej państwo czeskie będzie opierać się na liście materiałów, o które prosił ukraiński rząd. „Jesteśmy w codziennym kontakcie i staramy się odpowiadać na ich potrzeby” – powiedziała.

Jak przekazała, termin dostawy na Ukrainę będzie zależał od tego, kiedy państwo zdoła kupić materiał. Czechy wykorzystają do tego również unijne pieniądze.

W ostatnich tygodniach rząd czeski przekazał Ukrainie amunicję, broń strzelecką, rakiety przeciwlotnicze i środki medyczne za około 725 mln koron. Na część dostaw państwo wykorzystało unijne pieniądze.

Czeskie firmy uczestniczą również w innych dostawach. Jednak ze względów bezpieczeństwa ich przedstawiciele nie chcą rozmawiać o konkretach dotyczących pomocy. Członkowie środowiska bezpieczeństwa sugerują, że obejmuje ona także ciężki sprzęt, czyli wojskowy sprzęt kołowy.

Szefowie obu opozycyjnych ugrupowań parlamentarnych Alena Schillerová (TAK) i Radim Fiala (SPD) potwierdzili w kolejnej debacie, że poprą rządową propozycję wysłania do 650 żołnierzy na Słowację. Większość żołnierzy będzie częścią jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), którą dowodzić będzie armia czeska. Mniejsza część pomoże Słowacji w zarządzaniu migracją z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję.

Jak informowaliśmy, także USA przekażą Ukrainie kolejną transzę pomocy. Chodzi o pomoc wojskową o wartości 200 mln dolarów. W sobotę kolejna transza została zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena.

Decyzja Bidena ma miejsce dwa dni po uchwaleniu przez Kongres ustawy budżetowej, która zawiera pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 3,5 mld dolarów.

W ciągu ostatniego roku wartość pomocy przekazanej Ukrainie przez USA wyniosła 1,2 mld dolarów.

Kresy.pl / ceskenoviny.cz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz