Czechy przekażą Ukrainie ciężki sprzęt

W środę czeski rząd zatwierdził nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci ciężkiego sprzętu, broni i amunicji. Poinformowała o tym minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochová.

Jak poinformowała minister obrony Czech Jana Černochová, w środę czeski rząd zatwierdził nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy w postaci ciężkiego sprzętu, broni i amunicji.

Według niej od początku roku eksport sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę osiągnął prawie 1,9 miliarda dolarów. W tym samym czasie Czechy pomogły Ukrainie łącznie kwotą 4,2 miliarda dolarów.

Minister wyjaśniła, że Czechy przekazują Ukrainie nie tylko ciężki sprzęt, ale także broń krótko- i długolufową, a także amunicję.

Černochová zauważyła, że Ukraina poprosiła o nie podawanie dokładnych nazw broni, którą Czesi dostarczają Kijowowi.

Przypomnijmy, we wtorek miała miejsce rozmowa telefoniczna prezydentów Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego. W rozmowie uczestniczyła też wiceprezydent Kamala Harris. Według komunikatu Białego Domu, Biden i Harris podkreślili, że USA nigdy nie uznają aneksji części ukraińskiego terytorium przez Rosję. Prezydent obiecał też Ukrainie dalsze wsparcie w jej obronie przed rosyjską agresją. Dodał, że wsparcie to będzie udzielane tak długo, jak będzie trzeba.

Biden poinformował Zełenskiego, że wcześniej tego dnia zatwierdzono przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy militarnej o wartości 625 mln dolarów. W jego skład wchodzą m.in. systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz inne systemy artyleryjskie wraz z amunicją, a także pojazdy wojskowe.

Ponadto, według Białego Domu, Biden potwierdził dalszą gotowość ze strony Stanów Zjednoczonych do obciążenia „poważnymi kosztami” wszelkich osób, podmiotów prawnych i krajów, które popierają aneksję części ukraińskiego terytorium przez Rosję.

Ponadto, amerykański prezydent przyjął z zadowoleniem sukces umowy, która umożliwiła bezpieczny eksport ukraińskiego zboża na rynki światowe oraz potrzebę zapewnienia jego kontynuacji. Biden zwrócił uwagę na nieustanne wysiłki Stanów Zjednoczonych, aby zmobilizować świat do wsparcia wysiłków Ukrainy w obronie jej wolności i demokracji, jak zapisano w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Była to pierwsza rozmowa prezydentów USA i Ukrainy po tym, jak Moskwa ogłosiła włączenie separatystycznych republik w Donbasie, a także okupowanych obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej.

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zapowiadany był wcześniej. Agencja Reuters podała, że będzie on obejmował 4 wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS, a także amunicję, miny i pojazdy rozminowujące.

Jak poinformował w piątek Głos Ameryki, powołując się na słowa przewodniczącego Sługi Narodu w Radzie Najwyższej Dawida Arachamii, Ukraina prowadzi negocjacje z Waszyngtonem w sprawie wykorzystania używanych systemów HIMARS.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply