W przestrzeni publicznej trwa dyskusja na temat czołgów K2PL. Strona rządowa zapewnia, że trwają negocjacje dotyczące produkcji czołgów K2 w Polsce. Pojawił się też proponowany harmonogram. Opozycja alarmuje z kolei, że Koreańczycy wstrzymują plany produkcji tych czołgów w Polsce.
W ubiegłym tygodniu Financial Times powołał się na wiceministra obrony Korei Południowej, sugerując, że transfer technologii czołgu K2 do Polski został wstrzymany. “Program rozbrajania narodowego realizowany przez rząd Tuska wchodzi w kolejną fazę” – tak sprawę skomentował w niedzielę były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS). Jego wpis skomentowała Agencja Uzbrojenia. “Agencja Uzbrojenia nie potwierdza tych doniesień. Aktualnie prowadzone są negocjacje dotyczące m. in. produkcji czołgów K2 w Polsce. Rozpowszechnianie tego typu informacji szkodzi sprawie” – przekazała AU.
Tymczasem w poniedziałek rozpoczęła się wizyta wiceministra Pawła Bejda w Republice Korei. “Wizytę w Korei Południowej rozpoczęliśmy od spotkania z ministrem Seok Jonggun, szefem DAPA. Podczas rozmów omówiliśmy kluczowe programy zbrojeniowe, w tym produkcję amunicji wielkokalibrowej i czołgów K2 w Polsce. Strona koreańska potwierdziła pełne zaangażowanie i dotrzymanie wszystkich uzgodnień” – przekazał na platformie X wiceszef MON.
Wizytę w 🇰🇷 rozpoczęliśmy od spotkania z ministrem Seok Jonggun, szefem DAPA. Podczas rozmów omówiliśmy kluczowe programy zbrojeniowe, w tym produkcję amunicji wielkokalibrowej i czołgów K2 w🇵🇱. Strona koreańska potwierdziła pełne zaangażowanie i dotrzymanie wszystkich uzgodnień. pic.twitter.com/COwJRZ9f7b
— Paweł Bejda (@pawelbejda) September 30, 2024
Później informował o odbyciu wielu “owocnych rozmów, m.in. z Wiceministrem Obrony Narodowej, p. Il Sung oraz kierownictwem KAI (samoloty FA-50) i Hyundai Rotem (czołgi K 2)”.
We wtorek media społecznościowe obiegł proponowany harmonogram prezentowany przez Hyundai Rotem. “Jest to istotny harmonogram w sprawie drugiej umowy wykonawczej na czołgi K2 (między innymi) prezentowany przez Hyundai Rotem, który pokazuje więcej niż pokazuje” – wskazał na platformie X Tomasz Kwasek, redaktor Nowej Techniki Wojskowej i Portalu Militarnego.
Do sprawy odniósł się Tomasz Dmitruk z Dziennika Zbrojnego i NTW. “I to jest konkret. Harmonogram drugiej umowy wykonawczej na K2PL. Termin podpisania – listopad 2024. Pierwsze dostawy czołgów K2PL z Korei Południowej w 2026 roku. Pierwsze dostawy czołgów K2PL z Polski w 2028 roku” – podkreślił dziennikarz.
I to jest konkret 👍.
Harmonogram drugiej umowy wykonawczej na K2PL.
Termin podpisania – listopad 2024.
Pierwsze dostawy czołgów K2PL z 🇰🇷 w 2026 roku.
Pierwsze dostawy czołgów K2PL z 🇵🇱 w 2028 roku. https://t.co/ph4A3PII8z— Tomasz Dmitruk (@goltarr) October 1, 2024
Umowa ramowa przewiduje zakup czołgów K2 w wersji używanej obecnie przez koreańskie wojsko oraz produkcję czołgów w wersji PL. Deklaracje MON wskazywały, że beneficjentem umów będzie polski przemysł zbrojeniowy, a produkcja uzbrojenia będzie odbywała się w Polsce.
Czytaj: Co dalej z K2PL? Polski przemysł nie otrzymał od MON zaproszenia do negocjacji umowy wykonawczej
Pierwsza umowa na dostawę do Polski 180 wyprodukowanych południowokoreańskich czołgów K2 została podpisana w lipcu 2022 roku, gdy ministrem obrony narodowej był Mariusz Błaszczak. Równolegle podpisano też szerszą umowę ramową, przewidującą dostarczenie do polskiej armii łącznie 1000 czołgów, z których pozostałe 820 miałoby ulec głębszej polonizacji, docelowo zaś czołgi miałyby być produkowane w Polsce.
Obecnie trwają dostawy 180 czołgów z pierwszej umowy wykonawczej.
W poprzednich miesiącach resort obrony zapowiadał, że kolejna umowa na dostawę 180 maszyn ma zostać podpisana we wrześniu, prawdopodobnie podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), co jednak nie doszło do skutku.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!