Specjalne zestawy, które zamieniają niekierowaną amunicję lotniczą w tzw. inteligentne bomby, miałyby trafić na Ukrainę w ramach kolejnego pakietu pomocy – podaje CNN. Plany te mogą zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Jak podała we wtorek CNN, powołując się na szereg źródeł w amerykańskiej administracji, Stan Zjednoczone planują wysłać Ukraińcom sprzęt elektroniczny, który ma umożliwić im przekształcenie lotniczej amunicji niekierowanej w tzw. inteligentne bomby. Dzięki temu, mogłyby one razić cele z dużo większą dokładnością.

O sprawie informował wcześniej dziennik „The Washington Post”. Według źródeł CNN, decyzja o wysłaniu na Ukrainę specjalnych zestawów może zapaść jeszcze w tym tygodniu. Miałyby one zostać uwzględnione w ramach następnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Amerykańskie media wyjaśniają, że chodzi o sprzęt w postaci specjalnych „naprowadzających zestawów ogonowych”, zawierających systemy nawigacji i GPS. Można je podłączyć to różnego rodzaju bomb lotniczych, tworząc tzw. JDAM (ang. Joint Direct Attack Munition, pol. Wspólna amunicja ataku bezpośredniego).

Wojsko USA używa takiej technologii zarówno w bombach 500-funtowych, jak i większych, o wadze 2 tys. funtów, by znacząco zwiększyć precyzję ataków.

Nie podano, ile takich zestawów mogłoby trafić na Ukrainę. Nie wiadomo również, jaki konkretnie typ JDAM mieliby otrzymać Ukraińcy.

W opinii CNN, bomby precyzyjne mogłyby pomóc Ukrainie w atakowaniu trwałych rosyjskich linii obronnych lub innych dużych celów. Zwykle są jednak zrzucane z bombowców lub myśliwców. To oznacza, że ukraińskie siły powietrzne musiałyby znaleźć sposób na to, jak użyć JDAM, mając do dyspozycji poradzieckie samoloty.

Według Sił Powietrznych USA, dzięki opisywanym zestawom bomby niekierowane zyskują zasięg około 15 mil (24 km). Wykluczałoby to ich potencjalne użycie przeciwko celom w głębi terytorium Rosji.

Od czerwca Ukraina w dużym stopniu polegała na wyprodukowanym w USA wysoce mobilnym artyleryjskim systemie rakietowym (HIMARS), innym precyzyjnym systemie, który według ukraińskich i amerykańskich urzędników spowodował znaczne straty wśród rosyjskich żołnierzy i przerwał linie zaopatrzenia, przypomniała UNIAN.

HIMARS odegrał ważną rolę w niszczeniu dróg zaopatrzenia sił rosyjskich w obwodzie chersońskim na prawym brzegu Dniepru. W efekcie Rosjanie wycofali się na lewy brzeg rzeki, oddając Chersoń.

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply