USA chcą dostarczyć Ukraińcom precyzyjną broń

Administracja Joe Bidena ma przygotowywać dostawy urządzeń, które zamienią ukraiński sprzęt w “inteligentne bomby”.

Ukraina ma otrzymać od USA zaawansowany sprzęt elektroniczny, który zamieni niekierowaną amunicję powietrzną w „inteligentne bomby”. Ten ostatni może uderzać w rosyjskie pozycje wojskowe z dużą dokładnością, agencja informacyjna UNIAN podała za “The Washington Post”. Amerykańska gazeta powołała się na anonimowych, wysokich urzędników amerykańskich zaznajomionych z tą sprawą.

Zestawy, które otrzyma Ukraina, będą zawierały urządzenia do geolokalizacji. Można je zainstalować na różnych rodzajach broni, tworząc z nich „Joint Direct Attack Munnistion” (JDAM). Wojsko USA używało wcześniej tej technologii do bomb powietrznych o masie do 900 kg.

Źródła “The Washington Post” nie były w stanie wyjaśnić, które pociski Siły Zbrojne Ukrainy wzmocnią urządzeniami do globalnego pozycjonowania, czy będą to zestawy bomb powietrznych, czy pociski z arsenału naziemnego.

Ukraińskie Siły Powietrzne w dużym stopniu polegają na przestarzałych MiG-ach z czasów radzieckich, a Pentagon szuka sposobów na ich modernizację zamiast dostarczania nowszych zachodnich samolotów, które wymagałyby kompleksowego szkolenia ukraińskich pilotów i personelu technicznego.

Dostarczenie JDAM będzie kolejnym ważnym posunięciem Waszyngtonu, by pomóc Ukrainie odeprzeć inwazję sił rosyjskich poprzez zapewnienie nowego sposobu atakowania rosyjskich jednostek i kwater głównych.

Od czerwca Ukraina w dużym stopniu polegała na wyprodukowanym w USA wysoce mobilnym artyleryjskim systemie rakietowym (HIMARS), innym precyzyjnym systemie, który według ukraińskich i amerykańskich urzędników spowodował znaczne straty wśród rosyjskich żołnierzy i przerwał linie zaopatrzenia, przypomniała UNIAN.

HIMARS odegrał ważną rolę w niszczeniu dróg zaopatrzenia sił rosyjskich w obwodzie chersońskim na prawym brzegu Dniepru. W efekcie Rosjanie wycofali się na lewy brzeg rzeki, oddając Chersoń.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply