Rzecznik Hamasu jest jednym z ponad 60 członków organizacji bojowej zatrzymanych przez Izrael podczas nocnych nalotów na Zachodni Brzeg – poinformowała w piątek stacja CNN.

Jak przekazała w piątek stacja CNN, rzecznik Hamasu jest jednym z ponad 60 członków organizacji bojowej zatrzymanych przez Izrael podczas nocnych nalotów na Zachodni Brzeg. Izraelska Agencja Bezpieczeństwa Szin Bet potwierdziła w piątek aresztowanie rzecznika Hassana Yousefa „pod zarzutem działania w imieniu Hamasu”.

Według Palestyńskiego Klubu Więźniów, organizacji pozarządowej reprezentującej palestyńskich więźniów, czołowy palestyński działacz polityczny, Hassan Yousef, który był oficjalnym rzecznikiem Hamasu na Zachodnim Brzegu, został zatrzymany w swoim domu.

„Siły okupacyjne aresztowały przywódcę Hamasu, szejka Hassana Yousefa, w jego domu w Beitunii w ramach zakrojonej na szeroką skalę kampanii aresztowań na okupowanym Zachodnim Brzegu” – czytamy w oświadczeniu Klubu Więźniów Palestyńskich.

Yousef był kilkakrotnie aresztowany przez siły izraelskie i spędził w sumie 24 lata w izraelskich więzieniach pod różnymi zarzutami podżegania, wjazdu do Jerozolimy bez pozwolenia i przynależności do Hamasu.

Regularnie pojawia się w międzynarodowych mediach, a w tym tygodniu powiedział kanadyjskiej gazecie The Globe and Mail, że jego zdaniem Hamas będzie gotowy uwolnić około 200 zakładników, których przetrzymuje, jeśli Izrael zgodzi się na 24-godzinne zawieszenie broni, aby umożliwić pomoc dla Gazy.

Zobacz też: Ambasada USA wzywa amerykańskich obywateli do opuszczenia Libanu

CNN skontaktowało się z Siłami Obronnymi Izraela (IDF) z prośbą o komentarz w sprawie doniesień o zatrzymaniu Hassana Yousefa, ale jak dotąd nie otrzymała odpowiedzi. IDF poinformowało, że izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację.

„W następstwie zakrojonych w nocy na szeroką skalę działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii [żydowskie biblijne nazwy Zachodniego Brzegu] zatrzymano ponad 80 poszukiwanych podejrzanych, w tym 63 terrorystów Hamasu” – czytamy.

Według Klubu Więźniów Palestyńskich od czasu brutalnego ataku Hamasu w Izraelu 7 października na Zachodnim Brzegu przetrzymuje się łącznie 850 Palestyńczyków. Mówi się, że są wśród nich prawodawcy, prominentne osobistości, dziennikarze i byli więźniowie, którzy odsiedzieli dłuższe wyroki w izraelskich więzieniach.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply