Wikileaks i True Pundit ujawniają informacje, z których wynika, że kandydatka Demokratów chciała użyć drona, aby „uciszyć” Juliana Assange'a. Pomysł miał ponoć zaskoczyć nawet jej współpracowników.

Według portalu True Pundit Clinton i Departament Stanu znalazły się pod presją, aby uciszyć Assange’a i Wikileaks na kilka miesięcy przed tym jak portal ujawnił ogromny pakiet 250 tysięcy depesz dyplomatycznych z okresu od 1966 do 2010 roku.

Nie moglibyśmy po prostu użyć drona przeciwko temu facetowi?– zapytała Clinton, podało portalowi anonimowe źródło w Departamencie Stanu.

Informacja została podana w niedzielę przez True Pundit, a w poniedziałek Wikileaks podało informację na swojej oficjalnej stronie ze screenshotamiartykułu.

Czytaj więcej: Kongres zajmie się dokumentami FBI ws. maili Clinton

Clinton i Departament Stanu odbyły wiele spotkań, na których dyskutowano na temat tego co powinno zrobić się z Julianem Assangem i jego portalem, który już wtedy ujawnił wrażliwe tajemnice wojskowe o wojnie w Afganistanie i Iraku zanim pakiet dokumentów został oficjalnie podany opinii publicznej. Departament Stanu znalazł się pod presją zarówne ze strony Białego Domu jak i obcych rządów oczekujących ucieszenia Wikileaks.

True Pundit relacjonuje, że osoby znajdujące się z Clinton w pokoju 23 listopada 2010 roku zaczęły śmiać się z jej komentarza, zanim stało się jasne, że ówczesna sekretarz stanu mówiła całkiem poważnie. Podobna miała zacząć się wściekać i określić Assange’a „miękki celem”(ang. – soft target.)

Po sugestiach Clinton, aby użyć drone przeciwko Assange’owi Departament Stanu zaczął rozważać, aby wyznaczyć nagrodę każdemu, kto pozwoli ująć australijskiego dziennikarz i pomoże w jego ekstradycji do US. Anonimowe źródła mówią, że na spotkaniu padła kwota 10 milionów dolarów.

W następstwie spotkania, doradca Clinton Ann-Marie Slaughter napisała do niej maila zatytułowanego możliwe legalne i nielegalne strategie przeciwko Wikileaksi pomogła w tej sprawie współpracownikom Hillary Clinton

Email zawiera załącznik “SP Wikileaks doc final11.23.10.docx.”,który nie został znaleziony przez federalnych śledczych badających sprawę używania przez Clinton prywatnej skrzynki mailowej. Samo Wikileaks nie posiada tego załącznika.

Pięć dni po spotkaniu, 28 listopada 2010 roku, Wikileaks zaczęło ujawniać pliki dotyczące afery z depeszami dyplomatycznymi.

Według True Pundit, Źródła zbliżone do osób biorących udział w spotkaniu wspominały o upodobaniu Clinton do likwidowania przeciwników za pomocą dronów po ujawnieniu raportu FBI ze śledztwa ws. używania przez Clinton prywatnej skrzynki.

Assange został zmuszony do publicznych wyjaśnień w ambasadzie Ekwadoru w Londynie we wtorek, gdzie schronił się na pięć lat. Z uwagi na jego bezpieczeństwa nie dojdzie jednak do publicznego oświadczenia z jego strony. Assange wystąpi jednak za pośrednictwem telewizji na dziesięciolecie Wikileaks, które odbędzie się we wtorek w Berlinie.

kresy.pl/ Reuters

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz