Rząd Chorwacji poinformował, że kraj ten dołączy do Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza. Udział w Funduszu zadeklarowały już Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Estonia i Łotwa.
Rząd podjął w środę (14 października – red.) decyzję w sprawie krajowego koordynatora Inicjatywy Trójmorza i wpłaty do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy (…) Ta ostatnia decyzja przewiduje, że Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju będzie uczestniczył w strukturyzowaniu funduszu, którego łączna wartość szacowana jest na 3-5 mld euro. Podkreśla to stałe poparcie Chorwacji dla inicjatywy i dodatkowo pozycjonuje ten kraj jako kluczowego i aktywnego uczestnika platformy – czytamy na stronie chorwackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich.
Przeczytaj: Polska i Rumunia powołały Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza
Podkreślono, że incjatywa jest ważna dla Chorwacji także ze względu na budowę terminala LNG u wybrzeży wyspy Krk, który połączy się z już istniejącym terminalem w Polsce.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw – poza Polską i Czechami także: Bułgarię, Estonię, Chorwację, Litwę, Łotwę, Węgry, Austrię, Rumunię, Słowację i Słowenię. Powołana została na szczycie w Dubrowniku w 2016 r. Początkowo widziano w niej projekt polityczny, z czasem zaczął on nabierać wymiaru gospodarczego. Status obserwatorów przy Inicjatywie posiadają Niemcy i Stany Zjednoczone.
Jak informowaliśmy, 18 i 19 października w Tallinie odbędzie się 5. szczyt Trójmorza. Zarząd Funduszu Trójmorza ma przy tej okazji ogłosić decyzje o finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Z powodu pandemii część przywódców państw członkowskich oraz m.in. Prezydent Niemiec i Sekretarz Stanu USA uczestniczyć będą w szczycie poprzez połączenie internetowe. Ponadto swój udział w rozmowach zapowiedziała, z ramienia instytucji Unii Europejskiej, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.
Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył, że państwa Inicjatywy Trójmorza „mają szansę stać się ważnym odbiorcą środków inwestycyjnych w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027”. Krzysztof Szczerski podkreślił, że „zarówno środki krajowe, europejskie jak i pochodzące od komercyjnych inwestorów poprzez Fundusz będą niezbędne w procesie tworzenia nowych łańcuchów dostaw”. Polska i i pozostałe kraje Trójmorza widzą dla siebie ważne miejsce w tym procesie, zaznaczył.
Prezydencki minister poinformował, że poniedziałkowy szczyt będzie okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć Inicjatywy, „spośród których najważniejsze to powołanie i rozwój m.in. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza oraz Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza, utworzenie indeksu giełdowego – CEEplus, opracowanie listy projektów priorytetowych oraz powstanie Rady Biznesu Trójmorza”.
Szczerski zaznaczył, że Inicjatywa Trójmorza nawiązuje do korzeni Unii Europejskiej. Tak jak było u początków integracji europejskiej, Trójmorze także skupia się na wspólnym działaniu w konkretnych kwestiach gospodarczych: tworzeniu infrastruktury transportowej czy energetycznej, a dzięki temu buduje spójność i jedność pomiędzy krajami”– powiedział prezydencki minister. Według niego, Trójmorze ma wszelki potencjał, by powtórzyć sukces znany z historii Unii Europejskiej i wpisać się pozytywnie w jej dalszy rozwój, zgodny z tradycją integracji na kontynencie.
Na zakończenie szczytu przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.
CZYTAJ TAKŻE: „DGP”: W poniedziałek USA podpiszą z Polską umowę atomową
Kresy.pl / mvep.hr / prezydent.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!