Premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang złożył dziś wizytę w Kirgistanie. Spotkał się z premierem tego kraju Sooronbaja Dżeenbekowem.

Obaj liderzy postanowili o zacieśnieniu współpracy ich państw w dziedzinie bezpieczeństwa. Decyzja ta zapada po sierpniowym ataku terrorystów na ambasadę Chin w stolicy środkowoazjatyckiej republiki Biszkeku. W ataku nikt nie zginął ale pięciu pracowników placówki dyplomatycznej, w tym dwóch obywateli Kirgistanu, odniosło rany. Li Keqiang wyraził nadzieję na przyspieszenie śledztwa w tej sprawie i zaferował pomoc kirgizkim organom ścigania, a także w kwestii dalszego zabezpieczania chińskiej ambasady.

Chiński premier ogłosił, że jego państwo chce wspierać Kirgistan w walce “z trzema złymi siłami” jak określił terroryzm, ekstremizm i separatyzm. Kirgizki premier przychylił się do takiej definicji zagrożeń dotyczących obu krajów i zapewnił, że Kirgistan będzie współpracował z Pekinem w walce z nimi.

Premier ChRL odbył dwustronne spotkanie z premierem Kirgistanu przed piętnastym posiedzeniem Szanghajskiej Organizacji Współpracy na szczeblu premierów, które odbywa się właśnie w Biszkreku.

Czytaj także: Duterte w Pekinie. Filipiny zwracają się w kierunku Chin

news.xinhuanet.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply